Přírodní léčba

Co je vrcholák myrobalánový a jaké jeho účinky na zdraví?

Snažíte se jíst zdravě a zajímáte se o to, jak se cítíte? Dalším doplňkem vašeho jídelníčku může být také bibhitaky. O co se jedná a jaké jsou účinky plodů stromu zvaného vrcholák myrobalánový?

Původ

Vrcholák je mohutný listnatý strom, jenž hojně roste v jižní Asii, Indii, Nepálu, na Srí Lance i v Myanmaru. Čeleď uzlencovité, do které vrcholák myrobalánový spadá, čítá přes 200 různých druhů. Nejlépe se těmto stromům daří v tropických deštných lesích a také v teakových lesích. Několik druhů dokonce roste přímo na mořském pobřeží. Své jméno získaly stromy podle toho, že jejich listy skutečně vyrůstají až na úplných vrcholcích stromu.

Využití v tradiční ajurvédské medicíně

Protože domovem vrcholáku je Asie, obyvatelé zkoumali, zda má tento strom, a zejména jeho plody, nějaký pozitivní vliv na lidské zdraví. Když se ukázalo, že ano, stal se populární součástí tradiční ajurvédské medicíny.

Triphala

Vrcholák myrobalánový je společně s vrcholákem tříslovinným a indickýcm angreštem součástí detoxikační ajurvédské směsi zvané Triphala. Ta se používá téměř při jakémkoliv problému a je považována ze univerzální lék. Má antioxidační, protizánětlivé, antibakteriální, hypoglykemické a další účinky. Triphala může pomoci snížit hladinu cholesterolu, ulevit od bolesti hlavy a také zlepšit kvalitu pokožky.

Zázračné plody vrcholáku myrobalánového

Jsou to právě plody vrcholáku myrobalánového, které se sbírají a následně využívají. Těm se říká bibhitaki. Co se složení a obsahu prospěšných látek týče, ve vrcholáku se vyskytují:

  • třísloviny
  • flavonoidy
  • glukóza
  • fruktóza
  • lignany

Účinky vrcholáku na lidské zdraví

Pojďme se nyní zaměřit na konkrétní účinky plodů bibhitaki na lidské zdraví.

Pozitivní vliv na trávení

Trápí vás často bolesti břicha a trpíte nadýmáním? Plody bibhitaki by vám mohly ulevit. Mají totiž mírně projímační účinky a také působí pozitivně na správný pohyb střev.

Snazší dýchání a silnější imunita

Trpíte alergií, překvapilo vás nachlazení a chcete se rychle zbavit kašle a rýmy? K ostatním léčivům, bylinkám a čerstvému ovoci a zelenině přidejte také plody vrcholáku myrobalánového. Napomáhají normální funkci dýchacího systému a také pomůžou nakopnout vaši imunitu. Obsahují totiž antioxidanty a mají rovněž antibakteriální a antivirové účinky.

Zdravá játra

Máte za sebou náročnou noc, kterou máte kvůli množství požitého alkoholu trochu v mlze? I tehdy vám může pomoci bibhitaki, protože detoxikuje játra a podporuje jejich správnou funkci.

Napomáhá hojení ran

Další skvělou vlastností plodů vrcholáku myrobalánového je pomoc při hojení ran. Díky svému složení totiž dokáží tento proces urychlit.

Tablety, čaj i prášek

Protože na území České republiky vrcholáky myrobalánové nerostou, nelze si z čerstvě natrhaných plodů vyrobit svépomocí nějaké produkty. Místo toho si můžete zvolit formu tabletky, čaje nebo sypkého prášku. Bibhitaki si můžete koupit buď přímo v lékárně nebo v obchodě se zdravou stravou. Vždy je nutné dodržovat doporučené množství a nepřekračovat denní doporučenou dávku. To by totiž mohlo vést k výskytu nežádoucích účinků. Rovněž je nutné zjistit, zda netrpíte alergií. Pro jistotu se před konzumací plodů vrcholáku poraďte se svým praktickým lékařem.

Bibhitaki můžete do svého života zapojit v podobě čaje, tabletek, sypkého prášku nebo ajurvédské směsi Triphala, která se užívá jako univerzální lék. Nejvíce pozornosti se těmto plodům dostává díky jejich pozitivním vlastnostem na trávicí a dýchací systém a také na imunitu.

Zdroj textu: www.netmeds.com, www.day-spa-shop.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button