PrevenceZdraví

Co všechno může způsobit stres?

Bohužel je stres a naše tělo v neustálém partnerství. Mysl a tělo spolu systematicky spolupracují a neblahý dopad má na naše zdraví i oslabená psychika. Každý z nás navíc prožívá stres jinak, někdo má tzv. „motýly v žaludku“. Přesto má jeden užitečný účel – zvyšuje bdělost, což je někdy záchrannou reakcí„ bojuj nebo utíkej “.

Kortizol a katecholaminy ohrožují na životě

Nicméně dlouhodobé vystavování organismu stresu vede k nastartování kortizolu a katecholaminů. Kortizol může zvýšit hladinu glukózy v krvi a potlačit imunitní systém. Vyšší hladiny katecholaminů zase zapříčiňují nárůst krevního tlaku a stresují srdce. To se pak může podepsat na trvale zvýšeném krevním tlaku (hypertenzi), srdci, ledvinách, ale i třeba přispět k mrtvicím a cukrovce 2. typu.

Podle amerického institutu 77% lidí pociťuje fyzickou dysbalanci emočního stresu ve formě bolestí hlavy, únavy, zažívacích potíží, závratí, změn libida, atd. Jak z tohoto začarovaného kruhu zpět? Zkuste se lépe stravovat, např. užívat bylinné doplňky nebo uvolnit traumata u psychologa.

Na stres reagují i střeva, pozor na to!

Emoční stresem se mění také střevní mikroflora. Stejné bakterie, odpovědné za posílení imunity, generují mimo jiné neurotransmitery, jako je serotonin, dopamin a norepinefrin. Tyto neurochemikálie ve střevním nervovém systému řídí hlavní biologické funkce, které zahrnují srdeční frekvenci, spánkové cykly, pohyb svalů a náladu.

Zabijáci duševního zdraví

Zatímco běžně předepisovaná antibiotika, likvidují infekční útočníky, zabíjejí také užitečné bakterie a neurotransmitery, což otevírá dveře ke vzniku depresivních poruch. Vzhledem k tomu, že přibližně 95% serotoninu v těle je produkováno ve střevech, není se čemu divit, že nadužívání antibiotik je spojováno s duševním onemocněním. Výzkumy ukazují vyšší riziko úzkosti a deprese po opakovaném užívání antibiotik.

Stručně řečeno, negativní emoční stavy, potlačují přirozené imunitní procesy. A u pacientů s gastrointestinální poruchou – jako je IBS a Crohnova choroba vyvolaná zánětem, se často stav zhorší právě emočním rozrušením.

Techniky zvládání stresu:

  • biofeedback
  • kognitivní behaviorální terapie
  • psychoanalýza
  • hypnoterapie
  • meditace
  • dechová práce
  • reiki

Najděte si techniku, která vám bude vyhovovat a pomáhat, není jich zrovna málo. Všechny mají stejný cíl a tím je podpořit vaší tolik důležitou životní sílu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button