Prevence

Cvičení může snížit riziko nachlazení až o 41 %

Studie zahrnující tisíc lidí zjistila, že aktivita téměř o polovinu snižuje šance na vznik nachlazení. A v případě, že k němu dojde, má mnohem lehčí příznaky. Výzkumníci vysvětlují, že je to proto, že cvičení pomáhá posílit imunitní systém.

Jak cvičení posiluje imunitu

Dobrovolníci zapojení do této studie byli požádáni, aby si v průběhu tříměsíčního období na podzim a v zimě vedli záznamy o nastydnutích. Také měli vykonávat dostatečně intenzivní cvičení alespoň 20 minut. Odpověděli také na otázky týkající se jejich zdravotního stavu, nedávných stresových událostí i stravy, neboť i to jsou faktory, které mohou mít na imunitní systém vliv.

Výsledky studie

Bylo zjištěno, že ti, kteří byli aktivní minimálně pět dní v týdnu, trpěli nachlazením během oněch 3 měsíců pouze pět dní, zatímco ti, kteří cvičili málo nebo vůbec, byli nemocní průměrně 9 dní. Závažnost symptomů byla o 41 % nižší u těch, kteří se „cítili“ lépe. U těch, kteří byli nejaktivnější, byla nižší o 31 %.

„Cvičení vyvolává dočasný vzestup buněk imunitního systému, které cirkulují v těle,“ říká Dr. David Nieman, vedoucí výzkumník z Appalachian State Univerzity. „Ačkoli tyto hladiny klesnou během několika hodin zpět, je pravděpodobné, že každé ze cvičení poskytne kvalitní imunitní podporu pro boj s lehčími infekcemi, jako je například běžné nachlazení.“

Nejlepší cvičení pro posílení imunity

Ačkoli chůze je skvělá, většinou není dostačující, aby poskytla výhody, o nichž právě diskutujeme. Studie jasně ukázala, že prospěšné cvičení by mělo trvat alespoň 20 minut a být dostatečně intenzivní. Pro získání maximálních výhod musíte také na cvičení své tělo připravit a dát mu dost času na zotavení a opravu.

Cvičení s vysokou intenzitou pro optimalizaci vašeho metabolismu

Výcvik s vysokou intenzitou je jedním z nejlepších způsobů, jak dosáhnout posílení imunity. Optimalizuje váš metabolismus a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Můžete si vybrat kardio, jako je jízda na kole, plavání nebo běh, ale musíte trénovat v intervalech s vysokou intenzitou, mezi nimiž je prostor pro regeneraci a cviční s nízkou intenzitou. Začátečníci mohou zkusit jogging, pokud nemohou sprint střídat s chůzí. Stále však pamatujte na to, že během celého procesu by měla být vaše srdeční frekvence vysoká, aby byly přínosy co největší.

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button