Cvičení pro těhotné – proč cvičit v těhotenství
Všichni gynekologové se shodují, že u mnoha žen neexistuje v těhotenství důvod, aby přestaly cvičit. Naopak cvičení působí blahodárně na fyzický i psychický stav těhotné ženy a je to ideální příprava na zátěž při porodu. Samozřejmě, že existují cviky, kterých by se měly těhotné ženy vyvarovat. Také v případě některých anamnéz, onemocnění nebo při rizikovém těhotenství se cvičení nedoporučuje. V konkrétních situacích vždy poradí gynekolog a vyplatí se také zajít na kurz cvičení pro těhotné, kde vám vyškolení instruktoři a instruktorky poradí, jak cvičit v těhotenství.
Jak cvičit v těhotenství a vhodná cvičení
Většina nastávajících maminek by si měla udržovat dobrou fyzickou kondici i během těhotenství. Cvičení pomáhá lépe snášet rostoucí bříško, prsa a s tím spojený nápor na páteř a klouby. Zároveň je to dobrá příprava na fyzicky náročný porod i období po něm. Těhotenské cvičení je také účinné v boji se stresem a jedná se o vynikající prevenci vzniku těhotenské cukrovky. V případě, že je těhotná žena zdravá, těhotenství není rizikové a probíhá bez problémů, není důvod, proč se cvičení v těhotenství bránit.
Je pouze potřeba vybrat si vhodný typ cvičení a podle stupně těhotenství se některým cvikům vyhnout. Pokud nevíte jak správně cvičit, naučí vás to v kurzech cvičení pro těhotné. Obecně platí, že při cvičení by si žena měla připadat pohodlně, zbytečně se nepřepínat a nejít do extrémů, co se týče tepové frekvence. Při dodržení několika jednoduchých pravidel je cvičení blahodárné pro ženu i pro nenarozené miminko.
Jedním z nejlepších cvičení pro těhotné je těhotenské cvičení na míčích. Pohyb na míči pomáhá uvolňovat svaly, posiluje pánevní dno a zároveň při něm nedochází k žádným prudkým nárazům a otřesům. Další vhodnou formou pohybu je plavání a cvičení ve vodě. Podobně jako nafukovací míče, voda tlumí nárazy a navíc nadnáší, čímž snižuje tlak na klouby. Velmi oblíbeným cvičením pro těhotné je těhotenská jóga nebo pilates. Oboje cvičení pomáhají zpevnit břišní svalstvo, zlepšit krevní oběh a celkově se myšlenkově pozitivně naladit.
Čeho se při cvičení pro těhotné vyvarovat
I přesto, že většina těhotných žen může během očekávání potomka cvičit bez větších omezení, existují cviky, které nejsou vhodné. Jedná se hlavně o cviky, které příliš zatěžují břicho a pánevní dno. Těhotná žena by neměla dělat hluboké dřepy, předklony a další cviky, u kterých je nutné zatínat břicho. Ženy v druhém a třetím trimestru by se měly vyvarovat cvičení vleže a rotačních cviků. Obecně by pak ženy neměly cvičit až do krajních poloh, protože během těhotenství dochází k uvolňování vazů.
Cvičení pro těhotné je obvykle považováno za bezpečné. Přesto existuje několik situací, kdy gynekologové cvičení těhotným ženám nedoporučují. Jedná se o ženy, které mají astma, cukrovku nebo srdeční onemocnění. Cvičení se nedoporučuje také ženám s těhotenskými problémy, jako je riziko potratu nebo předchozí potraty, slabý děložní čípek, riziko předčasného porodu nebo historie předčasných porodů, krvácení nebo špinění, nízko položená placenta a další. Vždy se vyplatí zkonzultovat zdravotní stav s lékařem a v případě komplikací s cvičením přestat. Přesto je pro většinu žen těhotenské cvičení bezpečné.
Máte zájem o kurz cvičení pro těhotné v Praze nebo dalších městech? Kontaktujte specialisty z IVF centra a gynekologie Gynem.
Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.