Nezařazené

Děti a nadváha: Jak na zdravý jídelníček a ztrátu přebytečných kil?

V USA je 17 % dětí obézních, přičemž jejich procento bohužel stále roste. Jak je to u nás? Jsou děti obézní? A co dělat, pokud vaše dítě trápí nadváha? V dnešním článku se podíváme na to, proč jsou děti ohrožené nadváhou a jak jim přirozeně pomoci. 

Obezita a populace

V dnešním světě je přibližně 1/5 mladistvých ve věku od 6-19 let obézní. Proč jsou děti obézní a trápí je nadváha? Důvodem nejsou ani tak děti, jako jejich rodiče, kteří jsou jim vzorem a vedou je v jejich stravování, pohybu a stylu života. Mezi faktory, díky kterým je stále více dětí obézních, patří: zhoršující se životní prostředí a jeho vztah k němu, jiné preference v oblasti životního stylu, stres a rozvoj používání technologií, nezdravá strava a málo fyzické aktivity. A přestože je obezita považována za výsledek stravování tučnou stravou, důvodem je spíše strava s vysokým obsahem cukru a snížení fyzické aktivity. Jak se měří obezita u dětí? V současné době se pro rozhodování o tom, zda dítě trpí nadváhou nebo obezitou, používá index tělesné hmotnosti nebo graf BMI.

Obézní děti

Nadváha u dětí je spojená nejen s mnoha fyzickými problémy a dispozicemi k budoucím nemocem, ale také psychikou dětí, která trpí. Děti, které trpí obezitou, mají vyšší pravděpodobnost výskytu vysokého krevního tlaku, cholesterolu, problémy s dýcháním, jako je astma či brzké bolesti kloubního aparátu a onemocnění jater. Kromě tělesných problémů je to také postupný vznik stále hlubší deprese a pocitu nízkého sebevědomí, který vede k mnoha psychickým poruchám spojeným s poškozeným sebepojetím.

Jak pomoci dětem zhubnout?

Základní změnu musí provést rodiče, tedy vy. Od vás se veškerá změna odvíjí, zvláště pokud jsou děti menší. Co tedy dělat, aby vaše děti, popřípadě i vy, zhubly?

Zaměřte se na zdravý způsob stravování

Nejen fyzická aktivita, ale především jídlo je klíčem ke ztrátě přebytečných kil. Naučte své děti zdravým stravovacím návykům, které budou moci aplikovat ve svém životě i v budoucnu. Nezaměřujte se na diety, ale na celkovou změnu stravování, která vám již zůstane a nebude dočasnou záležitostí. Základem je do jídelníčku přidat dostatek zeleniny, ať už středomořského typu, rajčata, cuketa, lilek, či zeleninu kořenovou, dále ovoce, celozrnné výrobky a omezit příjem tučného a především sladkého jídla, zvláště sladkých nápojů.

Zamávejte zpracovaným potravinám a přidaným cukrům

Děti milují sladké, to však neznamená, že odpoledne vypijí celou litrovou slazenou sodu. Snažte se omezit u vašich dětí konzumaci zpracovaných potravin a raději jim dopřát potraviny čerstvé či takové, které neprošly průmyslovou výrobou. Zvláště velký pozor dávejte na obsah cukrů. Klíčem k úspěchu je v tomto směru především to, že budete vařit doma z čerstvých surovin.

Začněte se hýbat

Vaše děti ve vás přirozeně vidí vzor. Pokud mu budete říkat, ať jezdí na kole, běhá, sportuje a sami na něj budete koukat z lavičky, moc se mu to líbit nebude. Sportujte se svým dítětem; tím získá větší motivaci a zažijete společně nové zážitky. Naučte vaše děti lásce ke sportu a k pohybu, který se pro ně stane přirozeným způsobem, jak zhubnout.

Naučte děti vařit

Velkou motivací pro vaše děti a také inspirací je to, když se do činnosti samy zapojí. Vezměte je s sebou do kuchyně a ukažte jim ingredience, nechte je míchat, přisypávat a vážit, naučí se pracovat se zdravými potravinami. Vaší pozornosti by nemělo ani uniknout to, jak velké porce vaše dítě jí.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button