Ostatní

Děti a obezita aneb 5 důvodů, proč děti trpí nadváhou

Dětská nadváha a obezita se stává v dnešním moderním světě poměrně běžnou. Dříve jsme se s tolika obézními dětmi nesetkávali. Bohužel výzkumy ukazují, že obézní děti zůstávají obézními až do dospělosti. Navíc jsou náchylní k mnoha civilizačním nemocem, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak či srdeční choroby. Proč jsou děti obézní a trpí nadváhou?

Jděte příkladem!

V základu stojíte především vy, tedy rodiče. Vás mají děti jako vzor a od vás se učí své stravovací návyky. Důležité je dětem ukázat, jak důležité je žít zdravým životním stylem. Bavte se s dětmi o jídle, vařte s nimi a zapojte je do přípravy svačin. Učíte je mnoha dovednostem, které budou využívat po celou dobu svého života. Pokud je naučíte jen na rohlík se salámem a zahuštěné omáčky, budou tímto způsobem stravování pokračovat i oni.

Obezita

Nadváha či obezita je definována jako nadměrná akumulace tuku v těla, která způsobuje dané osobě velká zdravotní rizika. Přebytek tělesného tuku se obvykle měří indexem tělesné hmotnosti, BMI. BMI měří vaši váhu ve vztahu k vaší výšce. U dětí a dospívajících závisí normální BMI na věku a pohlaví dané osoby. Dětská obezita může hluboce ovlivnit nejen fyzické zdraví dítěte, ale též emocionální a sociální pohodu a sebepojetí, které může být díky nadváze narušeno. Od těchto problémů se mohou odvíjet další životní strasti, které budou dítě provázet. I když jde jen o tělesný tuk, může v životě dítěte sehrát důležitou roli. Na vás je si tuto skutečnost uvědomit a svému dítěti pomoci či obezitě předcházet.

Rizika spojená s dětskou obezitou

Dětská obezita je spojena se zvýšeným rizikem předčasné smrti a invalidity v dospělosti. Děti si tak pěstují dispozice k mnoha onemocněním a civilizačním chorobám, navíc jejich tělesná stavba nemusí být tolik odolná jako u dětí se zdravým životním stylem. Obézní děti jsou méně fyzicky aktivní, více času tráví u televize a počítačů. Sociálně se izolují.

Proč jsou děti obézní?

Důvodů dětské obezity je mnoho. Ať už je to vzor rodičů, malá fyzická aktivita, špatné složení stravy či onemocnění štítné žlázy; můžete s nadváhou vašeho dítěte něco udělat.

Velké porce

Může vám to připadat jako banalita, ale měli byste si uvědomit, jaké porce jídla vaše dítě spořádá. Snažíme se dětem dopřávat, či je nutíme, aby své jídlo dojídali, ale to není pro jejich tělo správné. Kontrolujte dětské porce, ať nejsou příliš velké, ani příliš malé.

Oběd ve škole a svačiny

Důvodem nadváhy u dětí může být také složení stravy, kterou konzumují ve škole. Vždyť zde mladí školáci tráví třetinu svého života. Dopřejte jim kvalitní domácí svačiny a snažte se vybírat školu s kvalitní jídelnou. Na jídle v tomto případě – zvláště v době vývinu – velmi záleží.

Konzumace cukru a zpracovaných potravin

Jedním z hlavních důvodů obezity je velký příjem sladkého a zpracovaných potravin. Naučte své děti konzumovat potraviny čerstvé, nezpracované či domácí a omezit konzumace příliš kalorických potravin.

Absence zdravých tuků

Možná vás to překvapí, ale výzkumníci zjistili, že strava bohatá na zdravé tuky je spojena s nižším rizikem vývoje obezity. Dopřejte svým dětem potraviny bohaté na zdravé tuky, jako je avokádo, losos, jogurty či kokosový olej.

Nedostatek fyzické aktivity

Pravdou je, že děti a mladistvý nesplňují doporučenou dávku fyzické aktivity a jejich příjem kalorií je vyšší než jejich výdej.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button