Když se na jaře procházíte podél lesů a luk, často narazíte na velké keře s krásnými bílými květy, které jsou obaleny bzučícími včelkami. Pokud však vůně květů není příliš vábná, pravděpodobně se procházíte kolem hlohu, který sice nevoní, ale vašemu zdraví přináší zajímavé účinky a oku příjemné potěšení. Seznamte se s účinky hlohu na vaše zdraví.
Jak poznáte hloh?
Hloh je středně velký keř či strom s trny. Listy hlohu mohou být tří až pětilaločné, lesklé. Jeho květy jsou sněhově bílé a rostou ve větších hroznech, poznáte je podle podivné vůně. Plody hlohu jsou červené. Většinou na hloh narazíte u jehličnatých a listnatých lesů, na okraji cest a luk. Květy hlohu si můžete nasbírat během května. Dále se sbírají plody a kůra. Nesbírejte však plody a květy z okolí u silnic a rušných cest. Červené plody si nasbíráte na podzim a květy sbírejte ještě jako poupata.
Jak je to se sběrem?
Jelikož se s hlohem setkáte na našem území opravdu často, není důvod, proč si ho nenasbírat a nenasušit na zimní období. Květy hlohu se musí sbírat včas, jakmile začnou rozkvétat. Sbírají se i plody a mladé listy hlohu. Vybírejte si také pečlivě strom či keř, ze kterého budete sběr provádět. Vhodné je provádět sběr z divoce rostoucích keřů či stromů; ne z hlohu, který je uměle pěstován v parcích.
Účinky hlohu na zdraví
Hloh by si měli pravidelně dopřávat lidé, kteří jsou ohroženi nebezpečím vzniku srdeční choroby. Pravdou je, že hloh je skvělým léčitelem srdce. Zní to až poeticky, ale opravdu tomu tak je. Hloh srdce posiluje, prokrvuje a povzbuzuje jeho činnost. Má dokonce pozitivní vliv na silné bušení srdce a arytmii. S pravidelným užíváním hlohu rozšiřujete věnčité tepny, které zásobují srdeční sval. Celkově tedy zlepšuje srdeční činnost a stabilizuje ji. Hloh je však i skvělou prevencí vzniku vysokého krevního tlaku a zlepšuje krevní oběh.
Příznivé účinky
Pravdou je, že hloh má mnohé příznivé účinky na vaše zdraví. Kromě již výše zmíněných vlivů na srdeční sval jsou to také účinky, které vás zbavují nespavosti, nervozity, závratí, zánětů a revmatismu. Velmi důležité však je, že hloh začíná působit velmi pomalu. Jeho účinky se dostavují až po pravidelném užívání jako při užívání většiny přírodních léčiv. Hloh byste měli užívat pravidelně a poctivě, aby se všechny jeho účinky projevily. Používat můžete čaj či tinkturu. Pozor však na používání hlohu v kombinaci s jinými léky, které mají vliv na srdeční sval. O tom se poraďte se svým lékaře. Hloh byste si však měli dopřávat již jako prevenci při prvních příznacích srdečních obtíží. Hloh vám poslouží místo mnohých léků.
Při stresu a nespavosti
Hloh je též velmi účinným tišícím prostředkem. Pokud nemůžete večer usnout, trápí vás stres, nervozita a napětí, dopřejte si čaj z hlohu či hlohovou tinkturu. Čaj i hlohovou tinkturu si můžete vyrobit doma z hlohových květů a mladých listů. Vyrazte příští rok na sběr hlohu a udělejte si celoroční zásobu. Hloh vás ochrání proti vzniku mnoha zdravotních problémů, které postihují mnohé z nás v dnešní uspěchané době.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos