Rady a tipy

Jaké pokojové rostliny jsou zcela nevhodné pro alergiky?

Trápí vás alergie, ale i přesto byste si chtěli do svého domova pořídit několik pokojovek? Abyste si tím nezhoršili své příznaky, těmto se rozhodně vyhněte obloukem.

Fíkus drobnolistý

Líbí se vám malý fíkus s drobnými lístky, který je považován za nenáročnou dřevinu? Jeho oficiální název zní fíkovník drobnolistý, znát ho můžete i pod jeho latinským názvem Ficus benjamina a také pod přezdívkou benjamin. Tato oblíbená pokojovka pochází z jižní a jihovýchodní Asie a je velmi citlivá na průvan a chlad. Lékaři důrazně varují před jejím negativním vlivem na alergiky. Fíkus drobnolistý může vyvolat alergickou rýmu a po kontaktu s kůží dokonce vyvolat také kopřivku.

Kapradiny

Mezi další pokojové rostliny, které jsou sice ozdobné, ale na alergiky mohou mít negativní vliv, jsou kapradiny. Na vině jsou hned dvě věci. Tou první je prostředí, které mají kapradiny rády. Daří se jim ve vlhkém prostředí, ve kterém se ale mohou množit bakterie a vznikat plísně. Právě to může být důvodem, proč u citlivých jedinců přítomnost kapradin může vyvolat alergickou reakci. Druhým spouštěčem jsou výtrusy kapradin. Pobyt ve stejné místnosti s kapradinou může spustit alergickou rýmu, kýchání, svědění očí a také kůže.

Juka

Oblíbená dekorativní pokojovka zvaná juka je nepřehlédnutelná. Má silný kmen, z něhož vyrůstají růžice dlouhých a poměrně ostrých listů. Svým vzhledem připomíná palmu a je velmi dekorativní. Nicméně právě kvůli svým ostrým listům se nehodí do domácností s malými dětmi a zvířecími miláčky. Její přítomnost v bytě neocení ani astmatici, neboť může být spouštěčem alergické reakce.

Dračinec vonný

Další populární pokojovou rostlinou, jež je svým vzhledem podobná juce, je dračinec vonný. Tato elegantní pokojovka má široké, lesklé listy, pro které jsou typické dva odstíny zelené – světlá a tmavá. Okraje listů jsou světle zelené, zatímco vnitřky tmavě zelené, což vytváří velmi hezký kontrast. Ačkoliv dračinec vonný pomáhá čistit vzduch a zbavovat ho toxinů, zároveň produkuje pyl, jenž může spustit alergii.

Hyacinty

Omamná vůně hyacintů se s příchodem jara line nejednou domácností. Ovšem právě tato vůně může být spouštěčem alergie. I jedinci, kteří alergiemi netrpí, nám dají určitě za pravdu, že silné aroma těchto rostlin může způsobit bolest hlavy a někdy je nutné místnost s hyacintem pořádně vyvětrat. Tyto nádherné, vonné rostliny pocházejí z oblasti Středomoří a v Česku se řadí k jedněm z vůbec nejoblíbenějších cibulovin. Přestože se u nás přirozeně nevyskytují, s příchodem jara zaplní květinářství a také zahrádky.

Jasmín

Také před pořízením jasmínu byste si svou volbu měli dobře promyslet. Jasmíny jsou u pěstitelů oblíbené, protože jejich květy jsou skutečně nádherné, ale také mají velmi výraznou vůni. Protože při správné péči rostou jasmíny skutečně bujně a je nutné je v pravidelných ročních intervalech přesazovat, počítejte s tím, že budete obklopeni hotovou záplavou jeho květů. Na pohled to bude sice skutečně krásné, ale připravte se na to, že se tím pravděpodobně spustí vaše alergie.

Lilie

Ze stejných důvodů není vhodné pěstovat ani lilie. Jejich květy jsou rovněž nádherné, ale mají intenzivní vůni, která může dráždit i jedince, kteří nejsou alergikové. Lilie se v květináčích pěstují zcela běžně a dokážou celou domácnost rozsvítit svými nádhernými a nepřehlédnutelným květy. Kvůli velkému obsahu pylu by se jim ale alergikové měli pro jistotu vyhýbat obloukem. Ovšem jedna odrůda lilií, konkrétně lilie asijské, jsou po odstranění tyčinek neškodné a v jejich blízkosti se mohou pohybovat také lidé trpící alergií.

Toulcovka

Další pokojovou rostlinou, jež sice čistí vzduch, ale zároveň může přitížit alergikům, je toulcovka. Jak je to možné? Toulcovka, lopatkovec nebo chcete-li spatifylum je oblíbenou pokojovkou s dlouhými celozelenými listy a výraznými bílými květy. Tato rostlina má ráda vzdušnou vlhkost, a proto může snadno dojít k jejímu přelití. Pokud ji budete dopřávat častější zálivku než potřebuje, můžete tím způsobit vznik plísní, což může být právě spouštěčem alergické reakce.

Pelargonie vonná

Máte rádi muškáty a pěstujete si doma celoročně pelargonii vonnou v květináči? Jestli trpíte alergií, měli byste vonné muškáty pěstovat raději pouze v zahradě. Jejich květy jsou sice drobné a oproti běžným pelargoniím méně nápadné, ale vzhled svých květů vynahrazují silnou vůní. Právě tato vůně může být spouštěčem alergických reakcí a někdy se dokonce může vyskytnout také kontaktní dermatitida.

Tipy pro snížení alergií v domácnostech s pokojovými rostlinami

Trpíte alergií, ale svých pokojovek se nechcete vzdát? Dodržujte následující tipy.

  • Listy všech pokojových rostlin pravidelně otírejte vlhkým hadrem a čas od času jim dopřejte také sprchu.
  • Pokojovky zalévejte s rozvahou. Když dojde k přelití, riskujete úhyn rostliny a také vyšší pravděpodobnost výskytu plísní, které u vás mohou vyvolat alergickou reakci.
  • Raději se vyhýbejte rostlinám, které mají silné aroma. Ty totiž samy o sobě mohou být spouštěčem alergií.
  • Svůj domov můžete ozdobit rostlinami, které jsou hypoalergenní. Mezi ně se řadí například orchideje.

Trápí vás často alergie, ale rádi se obklopujete zelení? Vyberte si hypoalergenní rostliny, případně se vyhýbejte těm, které jsou skutečně nevhodné, a to ať kvůli silné až omamné vůni květů, pylům nebo plísním, jež se v nich mohou vyskytovat. Zároveň se o své pokojové rostliny starejte a pravidelně je zbavujte prachu.

Zdroj textu: www.marthastewart.com, www.flonase.ca

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button