Jídlo

Jaké snídaně byste měli podle dietologů přestat okamžitě jíst?

Jak vypadá vaše nejčastější snídaně? Připravujete si müsli s mlékem, chléb s medem nebo třeba vajíčka se slaninou? Představujeme vám několik jídel, před kterými dietologové varují.

Snídaně je nejdůležitější jídlo dne

O snídani se často hovoří jako o tom vůbec nejdůležitějším jídle dne. Čím zdravější a vydatnější snídaně je, tím více energie budete mít na celý den. Váš mozek se díky tomu nastartuje a budete připraveni na úspěšné zdolání celého dne. Aby ale snídaně skutečně fungovala jako dostatečný zdroj energie, je nutné si svou volbu dobře promyslet.

Jak by měla ideální snídaně vypadat?

Co by měla skvělá snídaně, která vás dokáže nakopnout po zbytek dopoledne, obsahovat? Na vašem talíři by se měli objevit následující položky:

  • zdroj vlákniny
  • zdroj komplexních sacharidů
  • zdroj kvalitních bílkovin
  • porce ovoce nebo zeleniny

S tímto ideálním složením snídaně na mysli se nyní podíváme na pár typických jídel, která jsou často tím prvním jídlem dne pro mnoho strávníků. Jak si ale ukážeme, vždy v nich chybí některá z důležitých položek.

Sladké pečivo

Těšíte se každé ráno na svou snídani, které se skládá ze šálku kávy a croissantu, koblihy, tvarohového šátečku či jiného sladkého pečivo? Určitě je vám již nyní jasné, že sladké pečivo v sobě neobsahuje dostatek vlákniny a bílkovin a není ani zdrojem komplexních sacharidů. Po sladkém pečivu vám vzroste hladina cukru v krvi, ale zároveň se brzy dostaví energetický propad. To samé platí o bílém pečivu. Jestliže své ráno rádi začínáte pečivem, zkuste to bílé alespoň vyměnit za celozrnné.

Slanina

Nedáte dopustit na vajíčka se slaninou? Zatímco vajíčka jsou vhodnou součástí snídaňového menu, slanina nikoliv. Jedná se sice o zdroj bílkovin, ale na druhou má vysoký obsah tuků. Ty mohou vaše tělo naopak zpomalit a při časté konzumaci také negativně ovlivnit vaše srdce. Podle některých studií zvyšuje slanina hladinu cholesterolu a skutečně může přispívat ke vzniku kardiovaskulárních nemocí. Věděli jste, že slanina byla dokonce ještě před deseti lety zařazena do skupiny 1 na seznamu karcinogenních potravin podle Světové zdravotnické organizace?

Ochucené jogurty

Překvapuje vás, že na seznamu potravin, které nejsou vhodné jako snídaně, se nacházejí také ochucené jogurty? Oproti těm bílým jsou totiž plné cukrů. Své oblíbené snídaně v podobě jogurtu s ovocem se ale vzdávat rozhodně nemusíte. Ochucený jogurt nahraďte bílým, přidejte k němu čerstvé ovoce, med, oříšky a máte hotovo. Když si navíc všechny tyto ingredience naaranžujete na talíř, nebudete schopni takové lákavé snídani odolat.

Cereálie

Reklamy, ve kterých se celá rodina sejde ráno u stolu a zasedne společně k snídani, která se skládá z misky cereálií a mléka, jsou vám určitě dobře známé. Jenže právě tyto cereálie jsou plné cukrů, barviv a sladidel. Rozhodně se tedy nejedná o jídlo, kterým byste chtěli zahájit nový den. Obsah vlákniny v cereáliích je zanedbatelný, zato vysoký obsah cukru přispívá k tomu, že dojde k okamžitému nárůstu hladiny cukru v krvi, ale brzy vás dožene hlad.

Francouzský toast

Lahodnou a velice oblíbenou sladkou snídaní je francouzský toast. Stejně jako další zmíněné sladké snídaně je ale zdrojem jednoduchých sacharidů. Ty se totiž nacházejí jak v samotném pečivu, tak i v javorovém sirupu, který je nedílnou součástí této kalorické bomby. Naštěstí existuje snadné řešení, jak francouzský toast nahradit zdravější a lahodnější variantou. Připravte si ho sami a použijte k tomu celozrnný chléb, který obalíte pouze v vajíčku a při servírování k němu přidáte nakrájené čerstvé ovoce, Na závěr ho zakápněte medem, javorovým sirupem bez přidaného cukru a posypte ho také oříšky. Máte-li po ruce také chia semínka, neváhejte je použít.

Pomerančový džus

Většina reklam na pomerančový džus se zaměřuje na jeho pití hned po ránu. V mnoha filmech a seriálech si hlavní i vedlejší postavy rády pochutnávají právě na tomto žlutém nápoji, jenž je plný vitamínů a minerálů. Bohužel také v případě pomerančového džusu platí, že není tím nejlepším nápojem, po kterém ráno sáhnout. Většina džusů se vyrábí z koncentrátu a neobsahují v sobě žádnou dužinu, což je ohromná škoda, neboť právě dužina je cenným zdrojem vlákniny. Jestliže nedáte na pomerančový džus u snídaně dopustit, můžete ho nahradit čerstvým pomerančem, případně si pomerančovou šťávu připravit sami, ideálně tak, že nakrájené kousky pomeranče vhodíte do mixéru. Tak se totiž nepřipravíte o onu zdraví prospěšnou pomerančovou dužinu.

Instantní ovesné kaše

Říkáte si, že instantní ovesné kaše v prášku, které stačí zalít horkou vodou, zamíchat a podávat, jsou ideální a zdravou snídaní? Většina z nich je plná přidaných cukrů a oproti klasickým ovesným vločkám obsahují instantní kaše pouze zlomek vlákniny.  Řešení je ale i v tomto případě nasnadě: místo balíčků s instantními ovesnými kašemi si kupte pytel ovesných vloček a připravujte si z nich kaši sami. Podle chuti si do ní můžete přidávat ovoce, med, oříšky a podobně.

Snídaně se skutečně řadí k tomu nejdůležitějšímu jídlu dne, a proto by měla být výživná a plná zdraví prospěšných látek, jež vám poskytnou dostatek energie na celé dopoledne a také by vás měla dostatečně zasytit. Jestliže po snídani zažíváte vysoký nárůst energie, ale poté se rychle dostaví okamžitý propad, je na čase vyměnit snídani.

Zdroj textu: www.realsimple.com, www.healthline.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button