Křeče v břiše
Křeče v břiše jsou nepříjemným problémem, který je nejčastěji způsoben nadýmáním, průjmem nebo zácpou, u žen také menstruací. Existuje ale celá řada závažných příčin křečí v břiše, a proto je nutné tento příznak za žádných okolností nepodceňovat. Dále je nutné si uvědomit, že mohou být příznakem otravy rostlinami, chemikáliemi či houbami.
Křečovitá bolest v břiše je bolest způsobená nadměrnými stahy hladké svaloviny, která je součástí břišních orgánů. Příčinu lze hledat v orgánech trávicí soustavy, ale také v orgánech soustavy vylučovací a pohlavní.
Nejčastějším důvody vzniku břišních křečí
- nadýmání – příčin je více, především jde o potravu bohatou na nadýmavé luštěniny, zelí a jiné, příliš rychlé hltání jídla, kdy spolu s jídlem polykáme větší množství vzduchu, a tak podobně.
- zácpa
- průjem – rizikové faktory pro vznik křečí je především špatná životospráva – nedostatek pohybu, nedostatek tekutin, strava chudá na zeleninu a ovoce.
- menstruace a těhotenství
Křeče v podbřišku
Křeče či bolesti v podbřišku mohou signalizovat zánět slepého střeva, urologický či gynekologický problém i jiné zdravotní obtíže, u žen však nejčastěji bývají běžným projevem doprovázejícím menstruaci, kdy dochází ke stahům dělohy. Jsou-li tyto křeče příliš bolestivé, je vhodné použít přírodní zmírňující prostředky či léčiva (antikoncepce, léky proti bolesti).
Křeče v žaludku
S problémy se žaludkem a občasnými křečemi v žaludku po jídle má v současné době zkušenost stále více lidí. Nezřídka se vyskytují také u těhotných žen. Přítomnost křečí může upozorňovat na závažnější zdravotní problém nebo být důsledkem špatné životosprávy.
Při potížích se žaludkem je vhodné omezit konzumaci bílého cukru, nepít černou kávu a alkohol. Dále je nutné se vyhnout ostrým a příliš kořeněným jídlům, přestat kouřit, vyhýbat se stresu a dbát na dostatek spánku. Úlevu od bolesti dále může přinést přikládání horkých ručníků na žaludek, což pomáhá k uvolnění a rychlejšímu odeznění křečí.
Křeče v břiše v těhotenství
Občas se objevují křeče v břiše také během těhotenství. V průběhu těhotenství totiž rostoucí plod tlačí proti stěně dělohy a způsobuje tak stahy – kontrakce. To je přirozené, pokud nejsou křeče v břiše provázeny krvácením nebo teplotou není se v zásadě čeho bát. Tento příznak raného těhotenství však může být pro nastávající matku velmi skličující, jelikož často vyvolává obavy z potratu.
Během těhotenství, ale hlavně před otěhotněním se obecně doporučuje přijímat vyšší množství minerálů, stopových prvků a vitamínů, neboť těhotenství je velká zátěž na organismus ženy.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
dobrý den chtěla sem se zeptat jsem ve 31tt a tak 4dny mě v noci probouzí nepříjemná křeč do žaludku někdy i 3 za noc jako na dnešek…musím zadržovat dech a jinak si lehnout a pak cítím jak křeč ustupuje :/
Ahoj. Je mi 16 a 16.12 jsem dostala střevní chřipku která po dni přešla ale od té doby moc nejím a zhubla jsem 4kila .. a asi 4 den mám nepříjemné silné křeče v žaludku nejdřív to bylo 1-2x za den ale teď je to asi 4x za hodinu poradíte mi co s tým?
Ahoj prosím vás potřebuju poradit mam strašné křeče břicha a a strášná bolest je to k nevidržení vivolavá mi to zvracení zimnici a horečku prosím poradte nechci stím k doktorovy protože mně chtěli poslat do nemocnice ale odmitl sem z duvodu strachu že bych tam musel zustat :/
Dobry den,nepsala jsem nikdy takhle dotaz,ale kdyz mam 4 den krece v brise jsem si myslela,ze „vetry“,neni mi spatne,nemam průjem, tak se lecim cernym uhlim.Lazdy den si myslim,ze bude lip,trosku se nekdy ze ano.Je to 4 den.V noci spim,neboli. Mam jeste pockat nez pujdu k lekari?Děkuji. Kolonicna