Zdraví

Křeče v lýtkách

Křeče v lýtkách nastupují náhle, často při sportu, po prochladnutí či dokonce v noci, a způsobují prudkou několikaminutovou bolest. Příčina křečí se někdy nedá zjistit. Jindy jsou způsobeny například onemocněním cév, nervů, látkové výměny nebo nerovnováhou vnitřních tekutin, vitamínů a minerálů:

Křeče vznikající v důsledku cévního onemocnění

  • křečové žíly – potíže nastupují především v teplém období, po dlouhém stání či sezení
  • trombóza – ucpání hlubokých žil
  • aterosklerotický uzávěr tepen – projevuje se především po dlouhé chůzi

Křeče vznikající v důsledku onemocnění nervů

  • polyneuropatie – onemocnění periferních nervů např. v důsledku cukrovky, alkoholismu či boreliózy

Někdy pomáhá protažení svalu postiženého křečí, chůze, masáž či koupel v teplé vodě. Je však třeba mít na paměti, že prudká bolest ve svalu může být způsobena i žilní trombózou či natržením svalu. Pokud by bolest trvala dlouho, je nutno navštívit lékaře. Nejúčinnější prevencí opakovaného výskytu křečí je léčba výchozího onemocnění, které křeče vyvolává.

Při pravidelném cvičení je důležité nezapomenout na řádné protáhnutí nohou. Protahovací cvičení uvolní svaly a působí preventivně proti vzniku křečí. Při plánované vyšší fyzické zátěži se doporučuje přijímat dostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů a pít dostatečné množství tekutin.

Křeče v lýtkách v noci

Postihne-li vás křeč v lýtku v noci, je třeba pomalu přitlačit patu k zemi a prohnout chodidlo směrem k holeni, aby se lýtkové svaly protáhly. Až se sval opět natáhne a uvolní, je vhodné lýtko namasírovat a nohu dále nezatěžovat.

Jako vhodná prevence proti vzniku nočních křečí v lýtkách a nohách obecně se doporučuje lehký jogging nebo pravidelné procházky. Pravidelná a přiměřená tělesná aktivita totiž přispívá ke zpevnění svalstva, čímž se snižuje riziko vzniku křečí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. Je mi 83 let a mám každou noc křeče v lýtkách opakovaně. Užívám Detralex, ale ani ten mi nepomáhá. V nemocnici při kapačkách mi bolestiustaly, ale už jsou tu zase.Préotahuji nohy, chodím, ale za chvíli jsou tu zase.Nevím žádnou příčinu, bralajsem magnezium , ale nepomohlo.nepiji,nekouřím jím hodně ovoce. . Máte radu___?

  2. Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, já mívám křeče v noci, když večer si dám třeba pivo a nebo i víno a k tomu třeba brambůrky nebo něco slaného. Nevíte co proti tomu dělat? Kromě toho že přestanu pít alkohol a jíst slané? Předem děkuji.

  3. Je mi 25, krece mam docela casto…Nekdy se nemohu postavit rano ani na nohu jak to boli…Myslite ze to muze byt zapricineno mouu praci?Delam v TESCU pokladniho😉…Nekde,jsem cetl ze to muze byt i z dlouheho sezeni…Dik za odpoved

  4. Je mi 20 a hraju fotbal. Problém je že tak 2 roky trpím na to že dohraju sotva poločas protože mě chytne hrozna křeč do lýtka. Co tomu muže pomoct, ostatní radí chodit častěji běhat. Děkuju

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button