Léčba zácpy
Zácpa Léčba zácpy Babské rady na zácpu Zácpa u dětí Zácpa v těhotenství
Mnoho lidí se domnívá, že má zácpu, pokud nejdou takzvaně „na velkou“ každý den. To ovšem není ani zdaleka pravda, protože pravidelná stolice může být i obden a hlavně musí být celkově bezbolestná. V případě, že trpíte zácpou, což znamená, že k vyprazdňování dochází méně než je u vás obvyklé a hlavně máte křeče v břiše nebo pocit plnosti, který je také velice nepříjemný, existuje řada méně i více osvědčených babských rad, co proti zácpě pomáhá.
Návštěva lékaře není nutná hned. Pokud nemáte žádné další zdravotní problémy a zácpu neprovází zesilující se bolesti (možné zauzlení střev nebo jiné vážné onemocnění!) je dobré vyzkoušet nejprve změnu jídelníčku a podstatně zvýšit příjem vhodných tekutin (alespoň 2 až 3 litry vody denně).
Dieta při zácpě
Jakmile se u vás objeví zácpa, je vhodné přistoupit ke změně jídelníčku. Základem je obohatit stravu o potraviny obsahující dostatek vlákniny, která podporuje správnou činnost střev a usnadňuje zažívání, a zároveň se vyhnout všem, jež působí opačně. Především je nutné maximálně omezit konzumaci tučných jídel, cukrovinek, kávy, alkoholu a tak podobně.
Vhodné potraviny při zácpě:
- mléčné výrobky bohaté na probiotika – kvalitní jogurty, kefíry, tvaroh
- ovoce a zelenina všeho druhu (kromě banánů!) – dobré je hroznové víno, švestky, datle, fíky, ovocné šťávy apod.
- ořechy, klíčky, luštěniny (hlavně sója) a celozrnné pečivo místo bílého pečiva
- k pití ovocné a bylinkové čaje, vodu, neslazené nealkoholické nápoje
Nepomůže-li vám při zácpě ani dietní režim, ani více pohybu a pravidelné pití dostatečného množství tekutin, přichází na řadu léčba pomocí nejrůznějších projímadel (laxativ) a čípků, které je však vždy nutné nasadit až po konzultaci s lékařem. Nesprávným užíváním projímadel nebo jejich nadužíváním si můžete ještě více ublížit!
Čípky na zácpu
Právě lékař vám totiž doporučí ty nejvhodnější přípravky právě pro ten typ zácpy, kterým trpíte, a nastaví vám vhodné dávkování, aby nepřiměřeně velkým užíváním projímadel nedošlo k poškození činnosti střev. Je totiž možné si na laxativa vypěstovat návyk, takže se bez projímadel potom již nedokážete vyprázdnit, a tento problém je jen velmi obtížně řešitelný.
Z těch nejznámějších jsou často doporučovány glycerinové čípky, které se dají použít u akutní i chronické formy zácpy. Po použití ve střevech nabobtnají a pomáhají tak k lepšímu vyprázdnění, avšak vzhledem ke zmíněné návykovosti se nedoporučují užívat déle jak týden. Kromě nabobtnávajících projímadel jsou pak k dostání také ta, která ve střevě zadržují vodu, čímž ředí tuhou stolici. Jedná se například o manitol, sorbitol nebo laktulózu.
Literatura
- Pavel Kohout, Jaroslava Pavlíčková: Zácpa – dieta a rady lékaře, Praha 2005
- Zdeněk Mařatka, Jitka Horáčková: Dieta při zácpě a plynatosti, Praha 1991
- Vladimíra Havlová, Petr Wohl: Dieta při chronické zácpě: 119 receptů, Praha 2003
- Milan Lukáš, Tamara Starnovská: Diety při onemocnění zácpou: recepty, rady lékaře, 2. dopl. vyd., Praha 2003
- Gerhard Leibold: Zácpa – léčba bez projímadel, Praha 1996
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Používám gutalax, může mě to při dlouhodobém užívání nějak ohrozit?