Mák je v české kuchyni opravdovou klasikou, která nijak nepřekvapí. To je však velká škoda. Mák je totiž ideální jíst alespoň jednou týdně. Nejenže pomáhá snižovat cholesterol, ale obsahuje také dávku vápníku a vitamíny ze skupiny B. Jak však mák více zařadit do jídelníčku tak, abyste se doslova necpali pouze makovými buchtami či koláči?
Mák a zdraví
Mák je v českých moučnících a sladkém pečivu něčím naprosto běžným, přičemž mnohdy zapomínáme, jaké zdravotní výhody mák může přinášet. Mák totiž obsahuje řadu zdraví přínosných látek, které mají také antioxidační účinky. Kromě dávky minerálních látek obsahuje velké množství zdravých tuků, především kyselinu linolovou, olejovou a alfa-linolenovou. Z máku však získáváte také vitamín E a vitamíny ze skupiny B. Mák je přitom přínosný pro zdraví pokožky, ale je také prevencí vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jelikož pomáhá snižovat hladiny LDL cholesterolu v krvi.
Zakomponování máku
Kromě toho, že si z makových zrníček můžete připravit opravdu chutné dezerty a moučníky, přidávat je můžete i do své stravy jinak. Látky z máku můžete vstřebávat i s pomocí makového mléka, které si můžete připravit také doma. Nebojte, žádné podivné stavy po tomto mléku nezažijete. Mák však můžete přidávat i do svých smoothie, posypat s ním ranní vločkovou či pohankovou kaši, či si připravit makovou kaši se švestkami, která chutná opravdu skvěle. Nechte se inspirovat dalšími recepty, které vám rozšíří povědomí o tom, co dobrého si z máku můžete připravit.
Makový puding
Netradiční puding si můžete připravit právě s mákem. Chutná opravdu skvěle a zamilují si jej i vaše děti. Potřebovat na něj budete:
- 1/2 litru mléka
- 3 lžíce nemletého máku
- chia semínka
- vanilkový lusk
- 35 g kukuřičného škrobu
- 2-3 lžíce cukru
- 2 žloutky
- 1 lžíce másla
- čerstvé ovoce
V rendlíku smíchejte asi polovinu mléka, mák, chia semínka a semínka z vanilkového lusku. Pomalu přiveďte k varu. V druhé polovině mléka rozmíchejte škrob, cukr a žloutky a za stálého míchání pomalu vlijte k již připravené směsi. Míchejte do zhoustnutí. Až puding začne houstnout, odstavte ho a vmíchejte máslo. Poté směs přelijte do připravených mističek. Dozdobte čerstvým ovocem.
Makový chlebíček
Velmi oblíbené je dnes pečení různých sladkých chlebíčků, například banánového či kakaového. Připravit si proto můžete i přípravu makového chlebíčku. Potřebovat na jeho přípravu budete:
- 450 g hladké mouky
- sáček kypřicího prášku
- 450 g změklého másla
- 450 g cukru
- lžička vanilkového extraktu
- 8 vajec
- 4 lžíce máku
- 50 g marcipánu
Z tohoto množství připravíte jeden opravdu velký chlebíček či dva menší. Nejdříve si vymažte formy na chlebíčky máslem. Ve větší míse smíchejte hladkou mouku, kypřicí prášek a špetku soli.
V druhé míse si ručním šlehačem utřete máslo spolu s cukrem do pěny. Poté přidejte vanilkový extrakt. Vejce do směsi přidávejte postupně ve 4 dávkách a zašlehávejte pomalu. Nakonec zašlehejte ve 4 dávkách také mouku. Na závěr se do směsi lehce vmíchá mák a nastrouhaný marcipán.
Směs si rozdělte do připravených forem, uhlaďte povrch a pečte při 160 stupních Celsia 65-80 minut. Chlebíček se podává s marmeládou, povařeným ovocem a přidat můžete i šlehačku.
Tvarohový koláč s mákem
Chcete-li své hosty překvapit opravdovou dobrotou, připravte jim tvarohový koláč s mákem z křehkého těsta. Na přípravu budete potřebovat:
- 250 g hladké mouky
- 150 g másla
- 1 vejce
- 60 g cukr moučka
- trochu strouhané citronové kůry
- špetka soli
Náplň
- 500 g plnotučného tvarohu
- 30 g mletého máku
- 3 vejce
- 150 g cukru krupice
- vanilkový lusk
- šťáva z 1/2 citronu
Veškeré ingredience na přípravu těsta promíchejte v robotu, popřípadě ručně spojte a vytvarujte tvar koule. Těsto zabalte do fólie a dejte na cca 30 minut odpočinout do lednice. Následně jej rozválejte na válu na placku, která bude tak akorát do koláčové formy. Těsto vtlačte do okrajů a přečnívající části odřízněte. Dno těsta propíchněte vidličkou a uložte ještě na chvíli do lednice.
Předehřejte si troubu na 180 stupňů a pečte v něm korpus asi 10 minut. Korpus vyjměte, nechte chvíli zchladnou a teplotu v troubě snižte na 150 stupňů, máte-li horký vzduch a 170 stupňů u klasické trouby.
Poté si v míse smíchejte všechny ingredience na náplň. Příliš hustou náplň můžete trochu zředit mlékem. Nalijte do korpusu a dejte do trouby péct na 45 minut. Náplň by měla být nakonec pevná a okraje růžové.
Ozdobit můžete koláč šlehačkou, rozvařeným ovocem či ovocem čerstvým.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos