Mýty o zraku předávané po generace, kde je pravda?
Po celém světě mají různé kultury neměnící se zvyky, které všichni rodiče pečlivě dodržují a dále je předávají mladším generacím. Například velice populární je fráze „Nezkoušej cizí brýle nebo si zkazíš oči!“ nebo „Nekoukej na televizi tak z blízka, zkazíš si oči!“. Je však většina těchto rad pravdivá, nebo jsou to jen mýty na odstrašení?
-
Pod vodou nesmíte otevřít oči
V tomto případě se musí vzít v potaz rozdílné druhy vody:
- Voda v koupeli nebo v bazénu může být nebezpečná kvůli obsahu chlóru, který se používá na dezinfekci kohoutkové vody. Zastaralé vodní trubky (zejména ve starých obydlích) mohou způsobit výskyt škodlivých mikroorganismů ve vodě, které mohou vést k podráždění očí nebo bakteriálnímu zánětu spojivek. Takže až budete chtít někoho v bazénu pozlobit pod vodou, raději noste plavecké brýle a oči bez ochrany neotevírejte.
- Čerstvá voda je bezpečná pro plavání s otevřenýma očima, pouze však v ekologicky čistých vodách.
- Oči můžete otevřít ve slané vodě, ale je velká pravděpodobnost, že vám to nebude zcela příjemné. Záleží na koncentraci soli ve vodě, jak moc vás budou štípat oči. Například je mnohem jednoduší otevřít oči při potápění v Baltském a Černém moři, než ve Středozemním či Rudém moři. Pokud přeci jen chcete mermomocí otevřít oči ve slané vodě, dělejte to pomalu aby si oči zvykly. Vždy se na sekundu ponořte a otevřete oči a zase se vynořte. Několikrát to zopakujte.
-
Sváření vás může oslepit
Toto je jeden z nejvíce rozšířených dětských mýtů. Popravdě je nemožné oslepnout následkem sváření, je však jednoduché si popálit oči. Svářeči nosí své ochranné masky z dobrého důvodu: tyto masky je ochrání nejen od jisker, ale také od silného ultrafialového záření.
-
Počítačové a televizní obrazovky vám mohou ublížit
S vývojem nových technologií je čím dál častější, že se lze profesionálně uživit i hraním počítačových her. Pokud jste se někdy na podobného hráče koukali, můžete si všimnout, že mrknou jednou za cca dvě minuty, přestože norma je jednou každých 15-20 sekund. Když sedíme před obrazovkou, děláme to stejné, aniž bychom si toho vůbec všimli. Nepravidelné mrkání vede k nepravidelnému osvěžení slzné vrstvy. To vede k vysušení rohovky, a k symptomům jako únava, oční napětí, bolesti hlavy a rozmazané vidění. Toto je však jediné známé poškození, které mohou moderní obrazovky způsobit vašim očím.
-
Špatný zrak je dědičný
Není nic neobvyklého, že malé děti se obávají nejhoršího, když mají alespoň jednoho rodiče s brýlemi. Rodiče tím také velice rádi děti straší, aby je přiměli koukat méně na televizi. Myšlenka, že špatný zrak je dědičný, je však pouze mylná domněnka. Náchylnost k onemocněním může být dědičná, ale neznamená to, že se stane skutečností. Záleží na vašem životním stylu, profesi, zlozvycích, a očním stresu.
-
Borůvky chrání zrak
Mnoho lidí věří, že pokud budete neustále jíst borůvky a mrkve, získáte tím perfektní zrak. Toto je však pravda pouze když sníte okolo šesti kil mrkví a několik kbelíků borůvek denně. Proto je mnohem lepší nápad brát namísto toho vitamíny, které jsou vyrobené z extraktů těchto plodů.
-
Nesmíte koukat na televizi v temné místnosti
Jeden lékařský deník nedávno popsal zajímavý případ, kdy si dvě dívky stěžovaly, že se jim dočasně zhoršil zrak pouze v jednom oku. Ukázalo se, že před spaním obě ležely v temnotě se zapnutými obrazovkami. Jedno oko měli vždy víceméně schované v polštáři, zatímco to druhé čelilo elektronice. Díky tomu si oko čelící přístrojům zvyklo na světlo, zatímco to druhé si muselo zvyknout na změnu v osvětlení. Tento zvyk však všeobecně neovlivnil jejich zrak. Nicméně je stále dobrý nápad mít alespoň nějaké světlo rozsvícené, pokud máte v plánu koukat na obrazovku nějakého elektronického přístroje, abyste se vyhnuli nadměrnému napětí na oči.
-
Je nebezpečné nosit cizí brýle
Váš zrak se radikálně nezhorší z vteřiny na vteřinu, pokud si pouze vyzkoušíte kamarádovy brýle. Pokud je však budete nosit po delší dobu, může to vést k mnohým obtížím od únavy po krátkozrakost nebo tupozrakost.
-
Sluneční brýle jsou pouze na léto
Tento mýtus není vůbec pravda, protože vám zrak může poškodit i záření odrážející se z různých odrazových ploch jako je písek, voda, nebo právě sníh. Sníh je velice nebezpečný pro oči, protože může odrazit až 80 % ultrafialového záření. Takže něco asi bude na nošení slunečních brýlí během slunné zimy. Navíc je nošení slunečních brýlí ještě důležitější v zimě než v létě, protože člověk se nemůže vyhnout pohledu na sníh.
-
Brýle všechno jenom zhorší
Mnoho lidí věří, že brýle jsou znamením, že jste vzdali boj se špatným zrakem a přijali svůj osud. Pravda však je, že dioptrie pomáhají oku upravit potřebnou ostrost. Znamená to, že brýle nejsou strojem na cvičení nebo lék, ale jednoduše nástroj, který vám pomůže vidět s vaším zrakovým defektem, který nyní máte.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos