Prevence

Nejen tělo, ale i duše potřebuje očistu

Duševně zdravý a vyrovnaný člověk je odolnější vůči okolnímu světu. Rozvojem a podporou duševního zdraví se zabývá duševní hygiena, jejímž cílem je chránit a upevňovat duševní zdraví. Poskytuje nám návod, jak správně upravovat životní styl a podmínky, v nichž žijeme, abychom nejen odolávali škodlivým vlivům okolí, ale snažili se jim i předcházet.

Pokud je člověk vyrovnaný:

  • Lépe odolává psychosomatickým a psychiatrickým onemocněním.
  • Udržuje a upevňuje sociální vztahy – kladně působí na své okolí a lépe je vnímá.
  • Udrží si dobrou pracovní výkonnost a umí řádně odpočívat.
  • Zvýší si subjektivní spokojenost.

Základní oblasti v péči o duševní zdraví

Životospráva

Do této oblasti patří nejen správné stravovací návyky (pravidelná strava, vhodné nutriční složení a množství), ale také dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, vhodné rozdělení odpočinku a zátěže a v neposlední řadě společenské zázemí. K udržování a upevňování duševní kondice samozřejmě přispívá i pohyb či tělesná práce.

Pracovní prostředí

Lidský organismus je zatěžován mnohem více v průběhu pracovní činnosti. Prostředí, kde tato činnost probíhá, by mělo být upraveno tak, aby působilo příjemně. Velice důležitá je i kontrola fyzikálních podnětů z vnějšího prostředí (světlo, hluk, vlhkost vzduchu). Důležitý je též dostatečný pracovní prostor či materiální vybavenost.

Organizace práce

Umíme – li hospodařit s vlastním časem i silami, je to obrovská výhoda. Pokud si denní rytmus pečlivě uspořádáme, ušetří nám spoustu naší energie a pomůže k duševní vyrovnanosti.

Systém vlastních hodnot

Každý by si měl sám pro sebe ujasnit své hodnotové cíle. Významnou součástí našeho života jsou též uspokojivé citové i sociální vztahy, které napomáhají posilovat naši odolnost vůči stresu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button