Krása

Nejlepší čas pro cvičení – ráno, nebo večer?

S vyšším procentem sedavého zaměstnání je potřeba po fyzické aktivitě čím dál vyšší. Cvičit můžete v posilovně, doma, nebo venku, záleží jen na sportu, který preferujete. Otázkou je však doba, kdy je nejlepší cvičit. Je to ráno, nebo večer? Zatímco část odborníků doporučuje cvičení po ránu, druhá část zastává odpolední cvičení. Kterou dobu si vybrat? Sami zvažte jejich výhody.

Ranní cvičení

Pravidelnost

Je mnohem pravděpodobnější, že se cvičení nevyhnete, máte-li ho naplánovaný na začátek dne. Ráno jste plni energie, zatímco k večeru můžete být unavení a máte mnohem vyšší tendenci cvičení vynechat. Proto pokud se snažíte dosáhnout pravidelného režimu, je cvičení vhodnější v dopoledních hodinách.

Volnější posilovny

Zatímco k večeru jsou posilovny zaplněny a čekací fronta na jeden přístroj může být dlouhá, ráno máte pravděpodobně posilovnu jen sami pro sebe. Poměrně rychleji dokončíte svůj trénink a nemusíte přemýšlet, jakou jinou variantu cvičit, je-li vaše místo obsazené.

Vyvážená snídaně

Pokud se rozhodnete cvičit v ranních hodinách, je velká pravděpodobnost, že nebudete mít problém s dodržením zdravé snídaně. Pohyb ve vás probudí chuť k jídlu, která by ale měla být zahnaná vyváženým jídlem. Kromě toho budete mít větší žízeň, tudíž problém s dodržením pitného režimu se vám v dopoledních hodinách vyhne.

Brzké usínání

Ranní trénink zajistí, že nebudete dlouho ponocovat a usnete brzy večer. Chodit spát před půlnocí a vstávat brzy je navíc pro tělo mnohem zdravější. Nemusíte se bát nedostatku spánku, protože večer budete mít prostor pro zklidnění těla, které se připraví pro úplnou relaxaci.

Ráno, nebo večer? Zapotit se můžete po celý den.

Výhody odpoledního cvičení

Energie

Někteří lidé si díky rannímu cvičení způsobí nedostatek energie pro celý pracovní den. To může vést ke snížení koncentrace a malé výdrži. V odpoledním cvičení se však nemusíte bát dát do cvičení vše, jelikož už na další práci energii nepotřebujete. Trénink proto bývá účinnější.

Stres

Večerní trénink může být skvělým způsobem, jak se zbavit stresu po náročném pracovním dni. Nárůst stresu může vést k uvolnění stresového hormonu kortizolu, který podporuje přejídání, nebo naopak hladovění. Pokud ale odstraníte hněv a frustraci v posilovně, budete se nejen cítit lépe, ale zbavíte se i tuku.

Partner na cvičení

Hledání vhodného partnera ke cvičení je mnohem snadnější, pokud cvičíte ve večerních hodinách. Cvičit s kamarádem bývá malou soutěží, kdo víc zvládne, což vás vede k vysokému výkonu. Není ale mnoho lidí, kteří jsou ochotni vstávat v pět hodin ráno, jen aby mohli naskočit na běžící pás. S večerním tréninkem ale řada z nás nemá problém. Proto bude mnohem jednoduší najít ho v tuto odpolední dobu.

Další aktivity

Fitness centra často nabízejí kromě individuálního posilování také skupinové cvičení jako je tanec, box, aerobic, jóga a podobně. Tyto hodiny však nemusejí probíhat v ranních hodinách. Proto pokud si naplánujete cvičení na odpoledne, můžete vyzkoušet různé varianty fyzické aktivity.

Vyšší průtok cév

V odpoledních, spíše tedy ve večerních hodinách, našimi cévami protéká více krve, než je tomu ráno. A proč je tento fakt důležitý? Cévy rozvádějí po celém těle okysličenou krev spolu s živinami a kyslíkem. Při zvýšení tempa se zvýší průtok krve a zároveň podpoří okysličování organismu. To vede ke zvýšení energie. Pokud tedy k večeru proudí cévami více krve, máte mnohem vyšší příliv energie. Navíc, budujete-li postavu a snažíte se zvyšovat svou svalovou hmotu, jistě víte, že proto, aby svaly rostly, se musí potrhat. Toho docílíte tak, že do míst naženete pomocí posilování krev, která poruší svalová vlákna.

Cvičení večer i ráno má své výhody. Je jen na vás, jakou hodinu si vyberete a co vám bude vyhovovat více. Výše uvedené body by vám měli pomoci se rozhodnout, co je pro vaše tělo nejlepší volbou.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button