Zdraví

Nová studie potvrzuje: půst posiluje váš imunitní systém

Půst a občasné hladovky se doporučují každému zdravému jedinci. Je jedno, jaký životní styl a jídelníček ve vašem životě převládá. Každé tělo si občas potřebuje odpočinou od pravidelného příjmu potravy a vyčistit se. Slyšeli jste ale už o faktu, že celý imunitní systém může být regenerován díky půstu, který stačí držet pouhé tři dny?

V dřívější době byl půst některými výživovými specialisty často podrobován kritice. Nové studie však zjistily, že jakmile tělo začne hladovět, tělo dostává pokyn k vytváření nových kmenových buněk, které produkují bílé krvinky. A jak každý již ví, bíle krvinky jsou těmi, které bojují s nemocemi a infekcí v těle.

Tento poznatek je důležitý zejména pro lidi trpícími špatným imunitním systémem, např. pro pacienty s rakovinou, kteří podstupují chemoterapii. Půst může být užitečný i u starších pacientů, jejichž imunitní systém v důsledku stárnutí slábne. Pro ně je tak mnohem těžší překonat i běžné nemoci.

Půst spouští „regenerační spínač“. Ten vyzve kmenové buňky, aby začaly vytvářet zcela nové bílé krvinky. Dochází tedy k regeneraci celého imunitního systému. Valter Longo, profesor gerontologie a biologických věd na Kalifornské univerzitě, říká: „Dobrá zpráva je, že během půstu se tělo začíná zbavovat starých buněk, které můžou být poškozeny a jsou tedy neefektivní. Jakmile začnete systém napadat chemoterapií, díky půstu vytvoříte doslova nový a zdravý imunitní systém.“

Dlouhodobé hladovění totiž nutí tělo zbavovat se nepotřebné části bílých krvinek a začít využívat zásoby glukózy a tuků. Jakmile dojde k vyčerpání bílých krvinek, začnou se aktivovat kmenové buňky na bázi regenerace a vytvářet buňky nové.

Studie začínala výběrem několika jedinců, kteří po dobu šesti měsíců jedli pravidelně s občasným třídenním půstem. Výsledky ukázaly, že dlouhodobé hladovění snižuje také enzym PAK. Tento enzym je spojen s procesem stárnutí a hormonem, který zvyšuje riziko rakoviny a růstu nádorů. „Nemohli jsme předvídat, že dlouhodobé hladovění by mohlo mít takový významný vliv na regeneraci imunitního systému,“ říká dr. Longo. „Jakmile začne lidský organismus hladovět, systém se pokusí co nejvíce šetřit energií. Jednu věc, kterou pro úsporu energie udělá, je recyklace mnoha imunitních buněk, které nepotřebuje. A vybrány jsou zejména ty, které jsou poškozeny nebo nefunkční,“ dodal dr. Longo. „Čeho jsme si začali zpočátku všímat, bylo to, že počet bílých krvinek rapidně klesal, ale po chvíli se jejich počet opět navrátil. Přemýšleli jsme tedy, jak je toto možné.“

chemotherapy-448578_960_720Půst po dobu 72 hodin může chránit i pacienty s rakovinou před toxickým vlivem chemoterapie. „Zatímco chemoterapie zachraňuje životy, způsobuje i značné škody na imunitním systému. Výsledky této studie naznačují, že půst dokáže některé škodlivé účinky chemoterapie zmírnit, ne-li úplně odstranit,“ říká spoluautorka výzkumu, Tanya Dorff, která působí jako asistentka klinické medicíny se zaměřením na léčbu rakoviny.

„Je zapotřebí více klinických studií. Nabízí se tu také možnost, že by dlouhodobější účinky půstu mohly posilovat nejen imunitní systém, ale i jiné orgány,“ tvrdí dr. Longo.

Proti této studii se vyjádřil dr. Graham Rook, profesor imunologie z Londýnské univerzity. „Je zajímavé sledovat naměřené údaje a snížení a poté zvýšení počtu bílých krvinek, ke kterému došlo během 72 hodin,“ řekl Rook. „To by mohlo být užitečné pro osoby trpící rakovinou, jelikož doba půstu není tak dlouhá. Ovšem věřím, že nejrozumnější cestu bychom měli hledat v lécích. Nejsem si totiž jistý, že půst je úplně nejlepší nápad. Pro lidský organismus je důležité, aby mělo pravidelný přísun potravin,“ dodal.

Ovšem půstu se u většiny pacientů prokázal jako velmi přínosným krokem. I když malé procento postihlo mdloby a půst tak museli přerušit, většina z nich vykazuje velmi kladné výsledky. Nezapomínejte však, že jakékoliv vaše rozhodnutí musíte konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button