Ochutnejte kobylí mléko, má celou škálu zdravotních přínosů
Kravské, kozí nebo ovčí mléko je běžnou nabídkou obchodů. Slyšeli jste ale už také o kobylím mléce? Pití koňského mléka je něco, o čem většina lidí nikdy ani neuvažovala, ale v některých částech světa je tato praxe zcela běžná a její zdravotní přínosy jsou překvapivé.
Co je kobylí mléko?
Koňské mléko, jak už název napovídá, je mléko odebrané od samice koně, proto se mu většinou říká kobylí mléko. Nejběžnějším použitím kobylího mléka, mimo krmení hříbat, je výroba nápoje zvaného kumis, což je fermentovaný mléčný výrobek. Některé evropské země mají na trzích a v obchodech k dispozici sušené koňské mléko, ale je zcela neobvyklé vidět kobylí mléko v tekuté formě. Vzhledem k převládání jiných druhů mléka, jako je kravské mléko, kozí mléko, sójové mléko a rýžové mléko, je kobylí mléko jen zřídka preferovanou volbou. Dostupnost tohoto druhu mléka je zakázána i v některých zemích Evropy a Ameriky.
Tradičně bylo kobylí mléko pro mnoho kultur velmi důležité a v určitých regionech zůstává klíčovou součástí přirozeného léčení. Jak již bylo řečeno, toto mléko obsahuje řadu působivých nutričních složek, což má za následek zvýšenou popularitu této alternativy mléka. Kobylí mléko obsahuje vyšší hladiny laktózy než kravské mléko, takže to není bezpečná alternativa pro lidi s intolerancí laktózy. Na druhou stranu je v něm méně kaseinu, takže je lépe stravitelné.
Výživa koňského mléka
Mezi nutriční složky koňského mléka patří velmi vysoké hladiny vitaminu A, vitaminů skupiny B, vitaminu C a vitaminu E. Ve skutečnosti se tyto živiny nacházejí ve vyšších koncentracích než v kravském mléce. Kobylí mléko také poskytuje pozoruhodné hladiny draslíku, železa, vápníku a hořčíku. Kobylí mléko má pouze asi 88 kalorií na šálek, zatímco ve stejném množství kravského mléka je téměř 130 kalorií. Toto speciální mléko má také poměrně nízký obsah tuku a velká část tuku, který obsahuje, je mononenasycená.
Výhody koňského mléka
Mezi nejznámější výhody kobylího mléka patří zlepšení příznaků ekzému, detoxikace těla, podpora trávení, zvýšení hustoty kostí, ochrana srdce a snížení zánětů v celém těle.
Léčí ekzémy
V tradiční medicíně se kobylí mléko aplikovalo na skvrny zánětů na kůži, jako jsou ty způsobené ekzémem, lupénkou, růžovkou nebo jiným podrážděním. Smíchání kobylího mléka s aloe nebo kokosovým olejem může pomoci rychle zmírnit tyto potíže.
Pomáhá při trávení
S menším množstvím kaseinu v kobylím mléce než v běžném mléce můžete svému žaludku dodat antibakteriální vzpruhu, protože toto mléko je také bohaté na určité protilátky, které mohou obnovit rovnováhu vaší střevní flóry a snížit příznaky zácpy, nadýmání a špatného trávení.
Zlepšuje zdraví kostí
S vyšší koncentrací minerálních látek než v kravském mléce vám kobylí mléko může pomoci zabránit vzniku osteoporózy a pomoci vašemu metabolismu normálně fungovat, jak stárnete.
Snižuje krevní tlak
V kobylím mléce je pozoruhodná hladina draslíku, který působí jako vazodilatátor, snižuje napětí v krevních cévách a tepnách, což může snížit riziko aterosklerózy, infarktu a mrtvice.
Detoxikuje tělo
Výzkum zjistil, že kobylí mléko má stimulační účinek na játra, což může pomoci vašemu tělu účinněji eliminovat toxiny. To napomáhá celkovému zdraví a kondici a může poskytnout podporu imunitnímu systému.
Zdroj obrázků: Pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos