Uvařte si pelyňkový čaj při problémech se žaludkem, žlučníkem či při nachlazení
Pelyněk je proslavený svou hořkou chutí a vlivy na lidský organismus. Pelyněk může mít ve správném dávkování velmi pozitivní účinky na vaše tělo. I když je pelyněk rostlinou poměrně nepěknou, využít ji můžete při potížích s trávením, zánětech žaludku, nechutenství,…
Hořký jako pelyněk
I když se pelyněk proslavil svou hořkou chutí, skrývá v sobě účinky, které by bylo na škodu neobjevit. Jeho blahodárný vliv se týká především problémů s trávicím traktem. Pelyněk i přes svou hořkou chuť pomáhá právě s žaludečními obtížemi. Pokud vás provází žaludeční potíže, zánět žaludku, potíže s trávením či komplikace spojené s nechutenství, může být odvar z pelyňku pro vás to pravé.
Léčí žaludek, nemoci žlučníku,…
Pelyněk podporuje tvorbu žaludečních kyseliny, pomůže i při onemocnění jater, žlučníku, dvanácterníku, na nepříjemné křeč, při plynatosti. Pelyněk můžete užívat i při chřipce a nachlazení, jelikož posiluje organismus a pomůže vám se chřipky lépe zbavit. Čaj z pelyňku působí protizánětlivě a chrání váš organismus před vznikem zánětů.
Ošklivý vzhled, blahodárné účinky
Asi i pro svou neoblíbenost se tato nehezky vyhlížející bylina rozšířila na místech, které by ji její vzhled přiřkl, a to na smetištích, u cest a starých náspů. Nesuďme pelyněk však pouze podle vzhledu a zaměřme se na jeho účinky, které má na vás organismus. Sběr pelyňku se týká pouze tenkých stonků. Pelyněk si můžete sami nasbírat nebo zakoupit v lékárnách, kde vás s jeho dávkováním také poradí. Co se týče léčebných účinků, byl pelyněk využíván již ve starém Řecku a Egyptě. Právě hořká chuť je tím léčivým, co působí na vaše trávicí ústrojí.
Pozor na dávkování!
Pokud se rozhodnete pelyněk užívat, je velmi nutné dávat si pozor na dávkování této byliny, jelikož je to bylina velmi silná a ve špatném dávkování vám může nepříjemně uškodit. V malých dávkách je to bylina blahodárná, která uklidňuje a léčí, větší dávky vyvolávají obtíže a nervozitu. Jeho užívání by se měli vyhnout těhotné ženy. Neměl by se také užívat dlouhodobě, jelikož může působit jako návyková látka. Z pelyňku se nejčastěji připravuje čaj, který bývá mixem více bylin, které mají také příznivý vliv na žaludek, jako je například máta či heřmánek. Směs bylin se zalévá horkou vodou a nechává přibližně dvacet minut vylouhovat. Poté se podává v malých dávkách v průběhu dne, aby vyléčil vaše žaludeční problémy. Dopřejte si pelyněk při akutních problémech a vyzkoušejte jeho účinky na vlastní kůži.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos