Spolupráce

Pomůže vám ketonová dieta k vytoužené postavě?

Vznik nadváhy a obezity je podmíněn nadměrným hromaděním tukové tkáně v těle, který může mít několik příčin. Patří mezi ně zdravotní obtíže, nedostatek pohybu a v neposlední řadě špatné stravovací návyky. Oba stavy jsou spojovány z celou řadou zdravotních rizik, mezi něž patří cukrovka, vysoký krevní tlak či ateroskleróza a nezanedbatelné není ani hledisko estetické. Většina lidí, kteří těmito problémy trpí, se uchyluje k různým dietám. Patří mezi ně i dieta ketonová.

Co je ketonová dieta?

Ketonová dieta, někdy také známá pod pojmem dieta proteinová, se v současné době stává oblíbeným způsobem, jak se zbavit nadbytečných kilogramů. Základ tohoto způsobu stravování tvoří vyšší příjem bílkovin a tuků a minimální množství sacharidů. Během diety se v organismu projeví ketóza, což je stav, při kterém tělo čerpá energii z tukové tkáně, neboť sacharidy dostává jen ve velmi malém množství, které nestačí. Díky tomu dochází k rychlejšímu hubnutí, bez pocitu hladu.

Celodenní jídelníček rozdělte na 5-6 menších porcí po dvou až třech hodinách.

Potraviny vhodné

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet ketonovou dietu, můžete využít slevy na Ketomix.cz, kde si můžete objednat výhodné balíčky Ketomix s kompletní stravou na různý počet dnů dle vašeho výběru. V každém balíčku naleznete proteinový koktejl s volitelnými příchutěmi a jídla dle výběru balíčku. Pro přípravu slouží praktická odměrka a šejkr, které vám usnadní práci. V balíčku naleznete také praktickou brožuru, v níž se dozvíte velké množství informací o principech diety, jak postupovat a samozřejmostí jsou i velmi praktické a chutné recepty, které můžete zařadit do svého jídelníčku.

Příprava pokrmů je snadná a rychlá a slevové kupóny na ketonovou dietu vám šetří čas i finanční prostředky. Kromě toho nemusíte hlídat přesné složení a hodnoty jednotlivých surovin, z nichž si pokrmy připravujete.

Pokud si chcete stravu připravovat doma, do jídelníčku zařaďte potraviny s vysokým obsahem bílkovin a tuků. Patří mezi ně maso, ryby a plody moře, mléčné výrobky (sýry, máslo, jogurty, mléko, nikoli však ochucené), vejce, zelenina – nikoli sladké druhy (květák, avokádo, brokolice), ořechy (kešu, vlašské, lískové, mandle) a semínka (chia, lněné, dýňové), oleje (ideálně panenské) a proteinové nápoje. Dostatek vitamínu tělu dodají cuketa, špenát, chřest, rukola, polníček, zelené fazolky nebo neslazené kysané zelí.

Velmi důležitý je i pitný režim, ideální je voda neslazená, neperlivá. Zařadit můžete také zelené či bylinné čaje.

Potraviny nevhodné

Pokud chcete, aby se vaše tělo dostalo do ketózy, v níž bude čerpat energii z uloženého tuku, rozhodně se vyhněte těmto potravinám – mouka a výrobky z ní připravované, obiloviny, sladká zelenina (mrkev, červená řepa, hrách, kukuřice), brambory, ovoce, sladkosti, luštěniny, alkohol a káva. Vhodné nejsou ani přílohy jako knedlíky, rýže nebo těstoviny. Pro přípravu jídel nepoužívejte dochucovadla mezi něž patří kečup a hořčice.

Výhody a nevýhody ketonové diety

Mezi výhody patří především absence hladu. Pokud budete správně dodržovat jídelníček, budete mít pocit sytosti. Mezi další velké bonusy patří rychlejší a viditelný úbytek váhy.

Velkou nevýhodu je to, že při nevhodné stravě mohou vznikat zdravotní obtíže. Tato dieta není plnohodnotná a vhodné je pouze její krátkodobé dodržování. Ketóza je vlastně stav nouze a tudíž není vhodná pro každý organismus. Není vhodná pro ty, kdo mají jakékoli poruchy metabolismu či zdravotní obtíže s ledvinami.

 Mezi další nevýhody patří jojo efekt, který se dostaví v případě, že nezměníte svoje stravovací návyky po ukončení dietního režimu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button