Zdraví

Používáte často sluchátka? Zamyslete se nad alternativou

Určitě tušíte, že sluchátka vašemu sluchu zrovna neprospívají. V dnešní době je používáme téměř denně. Je ale vhodné zamyslet se nad alternativou, než bude příliš pozdě.

Jaké jsou nevýhody sluchátek?

Výzkumy ukazují, že právě používání sluchátek jsou hlavní příčinou nedoslýchavosti či jiných problémů se sluchem. Tyto problémy se projeví většinou až ve stáří, takže nelze spoléhat na to, že byste nějaké potíže zaznamenali už dříve.

Sluchátka snižují přirozenou schopnost naše zvukovodu regulovat hlasitost a „tvrdost“ zvuku. Navíc některá levnější sluchátka mají omezenou schopnost regulace hlasitosti. Sluch je poškozován pomalu a nenápadně.

Mnozí lékaři také tvrdí, že používání sluchátek stojí i za nejrůznějšími ušními infekcemi, protože zvyšuje tvorbu ušního mazu a ten ucpává zvukovod.

Na co si dát pozor?

Pokud máte občas pocit zvonění či hučení v uších, jedná se o první příznaky poškození sluchu. V takovém případě byste neměli odkládat návštěvu lékaře.

Pokud se přesto nechcete sluchátek vzdát úplně, dodržujte alespoň několik jednoduchých pravidel. Hlasitost držte vždy po úrovní 60 %. Po každém poslechu si udělejte dlouhou přestávku v co nejméně hlučném prostředí. Nikdy sluchátka nesdílejte s jinou osobou. Hrozí riziko přenosu bakterií a s nimi spojenými infekcemi. Sluchátka také pravidelně dezinfikujte pomocí vatového tamponu a alkoholu.

Pokud je to možné, volte raději velká sluchátka, která se neumisťují přímo do uší. Ta nejsou pro váš sluch tolik nebezpečná. A pamatujte, že zábava by nikdy neměla být na úkor zdraví.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button