Retinol versus tretinoin: Co mají společného a v čem se od sebe liší?
Při péči o svou pleť můžete narazit na dvě populární látky: retinol a tretinoin. V čem jsou si podobné, v čem se od sebe naopak liší a která je pro vás vhodnější?
Společné rysy retinolu a tretinoinu
Retinol a tretinoin patří mezi retinoidy, což jsou vlastně deriváty vitaminu A. Velmi populární jsou v kosmetice a mnoho lidí na ně nedá dopustit při péči o pleť. Jsou totiž známé tím, že dokážou snížit viditelnost vrásek a také napomáhají s léčbou akné. Co mají tyto látky společné a v čem se naopak diametrálně liší?
Společné rysy retinolu a tretinoinu
Jak jsme již zmínili, retinol i tretinoin jsou deriváty vitaminu A. Tím se dostáváme k jejich první společné vlastnosti, kterou je pozitivní vliv na růst kožních buněk. Jaké jsou ty další společné rysy?
Obnova kožních buněk
Na obě látky je možné narazit v kosmetických produktech, které se starají o lepší stav pokožky. Retinol a tretinoin podporují obnovu kožních buněk, zvyšují produkci kolagenu a zlepšují celkový stav pokožky. Při pravidelném používání napomáhají redukovat jemné linky, pigmentové skvrny a akné.
Pomoc po slunění
Po přípravcích s retinolem a tretinoinem sáhněte i v případě, že jste strávili hodně času na sluníčku. Pokožce totiž dodávají hebkost, navrací ji elasticitu a dodají ji chybějící pevnost.
Účinné anti-aging účinky
Trápí-li vás jemné linky, vrásky a další známky stárnutí na vaší pleti, nemusíte okamžitě podstupovat botox a dalších chirurgické zákroky, ale nejprve sáhnout po přípravcích s retinolem a tretinoinem. Jsou totiž považovány za velmi účinné anti-agingové pomocníky.
Odlišnosti
Jak je patrné, obě látky mají společné to, že mají pozitivní vliv na pleť a dokážou si poradit s jemnými i hlubšími vráskami a dodávají pleti mladistvý vzhled. V čem se od sebe ale odlišují?
Účinek
Váš výběr produktu, ať už krému, séra či kapslí, může ovlivnit první odlišnost mezi retinolem a tretinoinem, kterou je rychlost. Zatímco tretinoin má rychlý nástup, retinol působí pomaleji. To je dáno tím, že tretinoin zaručuje viditelné výsledky v rámci několika týdnů, neboť je rovnou připraven k použití. Na druhou stranu retinol se musí v kůži nejprve přeměnit na aktivní formu, což se v praxi projevuje tím, že první výsledky jsou viditelné až po několika měsících. Stádia přeměny retinolu v kůži jsou následující: retinaldehyd a následně kyselina retinová neboli tretinoin.
Lékařský předpis
Zatímco přípravky s retinolem jsou volně prodejné, produkty obsahující jeho aktivní formu, tedy tretinoin, jsou prodávány na lékařský předpis. To je dáno tím, že jeho účinek je rychlejší, působí mnohem efektivněji, ale zejména je také dráždivější, a proto je nutné ho používat s mírou.
Vedlejší účinky
Pozor by si na zařazení obou látek do své rutiny měli dát lidé s citlivou pletí. Obě z nich totiž mohou vyvolat vedlejší účinky. Mezi ty se řadí:
- suchá pokožka
- zarudnutí
- podráždění
U retinolu bývají vedlejší účinky méně časté. Zato u tretinoinu jsou poměrně rozšířené. Přeci jen je agresivnější a zpočátku může pokožku znatelně podráždit. V některých případech se může vyskytnout také olupování kůže. Právě kvůli vedlejším účinkům se doporučuje s oběma látkami začínat pomalu, postupně a hlavně v nízké koncentraci.
Začátečníci versus pokročilí
Vzhledem ke zmíněným rozdílům vás asi nepřekvapí, že retinol je vhodnější pro začátečníky, protože je mnohem méně dráždivý a má pomalejší nástup. Dále je vhodný také k mírné korekci pleti a hodí se pro jedince, kteří se chtějí zbavit jemných linek, z kterých by se časem vyvinuly hlubší vrásky, dále chtějí zabránit budoucím známkám stárnutí a zaměřit se na zdraví a vzhled své pleti.
Oproti tomu tretinoin a jeho používání zvažte v případě, kdy chcete bojovat již se znatelnými vráskami, trápí vás akné a toužíte po rychlém nástupu účinku a efektivním řešením. Počítejte ale s tím, že tretinoin nekoupíte volně v lékárně ani v e-shopech, ale budete kvůli němu muset zavítat do ordinace lékaře. Ten vám zároveň poradí, zda je pro vás používání této látky vhodné a zdůrazní vám její časté vedlejší účinky, o kterých jsme se již zmiňovali.
Formy, v nichž můžete obě látky používat
Rozhodli jste se již pro to, která látka je pro vás vhodnější a zařadíte ji do své rutiny? Pojďme se podívat na to, v jakých formách je možné je používat.
Krém
Nejrozšířenější a nejoblíbenější formou retinolu i tretinoinu je krém. Zpravidla se používá večer po důkladném vyčištění pleti a obsahuje v sobě hydratační složky, které potlačují případné podráždění.
Gel
Lidé, kteří nemají rádi hutné krémy, jistě dají raději přednost lehkému a snadno vstřebatelnému gelu. Pozor si ovšem dejte u gelů s obsahem tretinoinu, neboť je dráždivější než krém.
Sérum a olej
Retinol si lze pořídit také ve formě séra, které je podobně lehké jako gel a má vyšší obsah retinolu než krém. Podobně lehký je také retinolový olej, jenž je ideální pro jedince s citlivou a suchou pokožkou.
Oční krém
Dále je možné retinol používat také na oční okolí, a to v podobě očního krému. Ten je svým složením uzpůsoben citlivému okolí očí a nemá dráždivé účinky.
Roztok
Poměrně silným přípravkem jsou roztoky s obsahem tretinoinu. Mají velmi silné a rychlé účinky, zejména na aknózní pleť, ale také jsou velice dráždivé a smí se používat pouze lokálně – přímo na postižené oblasti.
Ať už vás trápí jemné linky, hluboké vrásky nebo třeba aknózní pleť, retinol a tretinoin vám mohou pomoci. U obou látek ale platí, že je nutné začít je používat pomalu a postupně se na ně adaptovat. Tím totiž maximálně minimalizujete riziko podráždění a vyhnete se nepříjemnému zarudnutí a dalším vedlejším účinkům.
Zdroj textu: naderm.com, miiskin.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos