TOP 10

TOP 10 potravin, které obsahují měď

Měď je stopovým prvkem, který bychom měli pravidelně přijímat prostřednictvím naší stravy. Jelikož se jedná o stopový prvek, měli bychom jej přijímat v množství menším než je 50mg za den. A proč je tak důležité hlídat si příjem mědi ve stravě? Měď je důležitá pro krvetvorbu, správné imunitní reakce a tvorbou kolagenu. Přijímat ji můžete z různých potravin, například masa, luštěnin či vajec. V dnešním článku si ukážeme, v jakých potravinách je měď nejhojněji zastoupena.

Nedostatek mědi

Jelikož je měď důležitá pro zpracování železa v těle a podílí se na správné krvetvorbě, může její nedostatek podporovat vznik anémie, chudokrevnosti. Při ní se cítíte slabí a rychle se zadýcháte. Nedostatek mědi může podpořit vznik osteoporózy, poruchy imunity, poruchy růstu vlasů a nehtů a leukopenie.

Top 10 potravin:

Denní doporučená dávka mědi by měla být 2-2,5 mg.

  • Hovězí játra: 100g= 14 mg (více než 100% denní dávky)
  • Slunečnicová semínka: 1/4 šálu= 0,63 mg (31% denní dávky)
  • Čočka: 1 šálek= 0,5 mg (25% denní dávky)
  • Mandle: 1/4 šálku= 0,4 mg (20% denní dávky)
  • Sušené meruňky: 1 šálek= 0,69 mg (34% denní dávky)
  • Hořká čokoláda: 1 čtvereček= 0,9 mg (45% denní dávky)
  • Melasa: 2 lžičky= 0,28 mg (14% denní dávky)
  • Chřest: 1 šálek= 0,25 mg (12% denní dávky)
  • Houby: 1 šálek= 0,43 mg (20% denní dávky)
  • Tuřín vařený: 1 šálek= 0,36 mg (18% denní dávky)

Pravidelný příjem mědi:

Pravidelný přísun mědi ve stravě pomáhá stimulovat vaše myšlení a posilovat mozkové funkce. Měď je velmi důležitá pro správný chod vašich mozkových funkcí. Nedostatek mědi může být příčinou špatného soustředění a zhoršující se paměti. Měď je také silným antioxidantem, který chrání buňky před poškozením volnými radikály. Může snížit tvorbu vrásek, stařeckých skvrn a dokonce makulární degenerace. Je tedy velmi příznivá pro vaši kůži, i vlasy. Důležitá je měď i pro dostatečný příjem energie a jejího skladování v našem těle. Nedostatek mědi ve stravě způsobuje únavu a letargii. Nezapomínejte na její pravidelný příjem ať už prostřednictvím masa, luštěnin či slunečnicových semínek.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button