Rady a tipy

Vánoční zvyky a tradice: Na jaké nezapomenout?

Vánoční svátky od srdce prožívá snad každá rodina. Vánoce jsou časem, kdy máme konečně čas navštívit naše známé a rodinné příslušníky, zdobíme si naše domovy, ale vracíme se také k tradicím a zvykům. I díky tomu jsou Vánoce tolik cennými. Na jaké zvyky a tradice byste letos určitě neměli zapomenout?

Význam tradic

Tradice mají pro nás velmi silný význam. Díky nim dochází k předávání naučených zvyků, které dodržovali již naši předci. Je v nich ukrytá síla a určitý vztah a úcta k minulosti. Mnohé vánoční tradice jsou spojeny také s jistým tajemstvím a věštbami do dalšího roku. Vánoce jsou považovány za jedno z nejkouzelnějších období, a to ne náhodou.

Tradice, které zvládnou i děti

O to cennější je, pokud vánočním tradicím naučíte i vaše děti a ty je předají následujícím generacím. S dětmi můžete například rozkrajovat jablíčka. Pokud bude uvnitř hvězdička, jedinec bude příští rok zdravý a plný síly. Pokud se v jablíčku objeví křížek či červík, nevěstí to pro daného člověka nic dobrého. Proto dbejte na dobrý výběr jablíčka, protože svůj osud máte často v rukou vy samotní. S dětmi můžete pouštět také lodičky ze skořápek. Stačí si schovat skořápky oříšků a připravit si drobné svíčky, nakapat vosk a svíčku umístit. Lodičky můžete pouštět v koupelně v umyvadle, ale také ve sváteční míse. Z pohybů lodiček můžete věštit, kdo se kam příští rok vydá. Pokud budou lodičky u sebe, rodina zůstane pospolu. Pokud se vaše lodička vydá jiným směrem, ukazuje to na váš pohyb z domova.

Vánoční tradice

Svobodné dívky si mohou hodit „střevícem“. Stačí se otočit zády ke dveřím a hodit botu za hlavu, pokud zůstane špička směrem od dveří, zůstane dívka ještě doma, pokud dopadne špička boty směrem ke dveřím, dívka se během dalšího roku pravděpodobně odstěhuje. Zapomenout nesmíme ani na lití olova a následné věštění z vytvořených obrazců. Co vás asi čeká v příštím roce? To prozradí vylitý tvar z olova.

Štědrý den

Tradiční je také půst, který se drží během Štědrého dne. K večeři by se mělo zasedat ve chvíli, kdy vychází první hvězda. Aby děti vydržely celý den bez jídla, slíbit jim můžete vidinu zlatého prasete, které možná z hladu také uvidí. Nezapomeňte při štědrovečerní večeři na šupiny, které se dávají pod talíř a měli lidem u stolu přinést po celý rok dostatek peněz. Myslete také na to, že na Štědrý den by nemělo vyset venku prádlo a neměli byste mít žádné cizí věci v domě.

Užívejte si klidné vánoční svátky a načerpejte dostatek sil do dalšího roku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Podobné články

Back to top button