JídloRady a tipy

Vyměňte kupované nanuky za domácí a dopřejte si dávku vitamínů

S létem přichází ta známá chuť na zmrzliny, nanuky a vychlazenou vodu s ledem. Dopřejte si zdravé nanuky a zmrzliny a vyměňte kupované za domácí verzi. Přečtěte si složení koupeného nanuku a poté si rozmyslete, zda není vašemu tělu prospěšnější dopřát si domácí nanuk s ovocem bez přídavků konzervantů a barviv. Vždyť nanuk, to je jen ovoce a voda. 

Ovocné a smetanové nanuky

Co budete na přípravu domácích nanuků potřebovat? Základem je plastová formička na nanuky, kterou můžete zakoupit v mnoha supermarketech či kuchyňských potřebách. Dále se musíte rozhodnou, jaký druh nanuků budete chtít připravovat. Záleží jen na vaší kreativitě, ale v zásadě můžeme základ nanuků rozdělit do tří druhů, a to na: nanuky z ovocných šťáv, nanuky z ovocné dřeně či nanuky ze smetanového či jogurtového základu. Podle chuti si už tvoříte různé varianty těchto nanuků.

Na nanuky z ovocných šťáv můžete použít domácí bezinkovou, rybízovou či malinovou šťávu a přidat do nich pokrájené ovoce. Základem pro nanuk může být i ovocný džus. Podobně ovocnou dřeň si můžete připravit z různých druhů ovoce. Doslazovat nanuky můžete cukrem, medem či rostlinnými sirupy.

Pomerančové nanuky

Poměr ingrediencí vám vystačí na výrobu 6-8 nanuků.

 • 500 ml pomerančového džusu (kvalitního i s dužinou)
 • 200 g jahod
 • 1 zralá broskev
 • lžíce bezinkové šťávy

Všechny ingredience společně rozmixujeme, vlijeme do forem a dáme minimálně na 5 hodin zmrznout. Vychutnejte si sladkou osvěžující chuť tohoto nanuku. Pokud chcete, aby bylo v nanuku vidět ovoce, nemixujte jahody, nakrájejte je na plátky a vložte do forem na nanuky. Tím vytvoříte krásný vzhled nanuků, kterým neodolají ani vaše děti. Přidávat do nich můžete mátu či meduňku.

Jogurtový nanuk

 • hrnek lesního ovoce
 • 250 g jogurtu
 • 3 lžíce třtinového cukru
 • 1 lžička citronové šťávy

Připravte si mísu, ve které smícháte jogurt, nejlepší je řecký, citronovou šťávu a polovinu cukru. Promíchejte směs, aby se cukr rozpustil. Lesní ovoce můžete použít čerstvé i mražené. Rozmixujte ho se zbylým cukrem. Do formiček dávejte vždy nejdříve lžíci jogurtu, pak lžíci ovoce a takto až do navrstvení. Pokud máte raději ochucený jogurt, můžete ovoce s jogurtem předem smíchat. Vložte do mrazáku a nechte pořádně zatuhnout.

Nanuk s chia semínky

Chia semínka se stala velkým trendem v našich končinách a jsou často označována za superpotravinu. Díky jejich hydrofilním vlastnostem se skvěle hodí i na přípravu nanuků.

 • 400 ml kokosové či normálního kravského mléka
 • 60 g chia semínek
 • ovoce
 • rostlinný sirup na doslazení

Nejdříve si v misce smíchejte mléko a chia semínka a nechte tuto směs cca 30 minut odležet, aby chia semínka nabobtnala. Poté směs promíchejte. Nyní si připravte formičky a vkládejte vždy směs chia semínka, následně nakrájené ovoce, které máte rádi, ať už jsou to jahody či banán. Pokud máte rádi nanuky spíše sladší, oslaďte směs chia semínek a mléka, přidat můžete i trochu strouhaného kokosu. Tento nanuk je nejen super zdravý, ale také zasytí a je vhodný jako zdravá letní svačinka.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button