Úzkost je charakterizována neustálým pocitem napětí, negativní myšlenkami a fyzickými změnami, jako je zvýšený krevní tlak. Úzkost vzniká z mnoha důvodů a kromě výše uvedených skutečností, se může projevovat neustálým strachem, neklidem, nervozitou, nebo nespavostí. Úzkosti se jistě každý z nás chce zbavit. A jak toho docílit bez léků? Zkuste meditaci!
Mnoho lidí bojujících s těmito pocity doporučilo meditaci jako něco, co dokáže pomoc v jakékoliv situaci. Díky meditaci se totiž dokážete odpoutat od nepříjemných myšlenek a zaměřit se na život tady a teď.
Dnes bude konkrétně řeč o transcendentální meditaci, která využívá technik mantry ke zklidnění mysli. Touto meditací se zabývalo již mnoho vědeckých skupin. Mnoho z nich zjistilo, že díky této meditaci se zlepšilo kompletní zdraví jedince, především jeho celková srdeční činnost.
Meditace
Často slyšíme lidi, kteří si stěžují na neúspěch při meditaci, který je způsoben mylnou představou, že během tohoto duchovního cvičení je nutné potlačit myšlenky. Ovšem to není tak úplně pravda. Při meditaci vnímáme myšlenky, jsme však jejich pouhými pozorovateli. Myšlenku tedy respektujeme, prohlédneme, ale na chvíli přesuneme jinam. Nezatěžujeme se tím, že nedokážeme myslet na nic.
Jak na meditaci
- Nejdříve je potřeba si najít klidný prostor, kde budete mít prostor k meditaci. Mělo být to být příjemné, nikým nerušené místo.
- Dalším bodem bude rozvržení vašeho časového plánu a to, do jaké části dne meditaci zařadíte. Začněte s 5 až 10 minutami a postupně dobu navyšujte.
- Při meditaci byste měli sedět v pohodlné poloze s rovnými zády. Pokud při této poloze trpíte, využijte zeď jako podporu.
- Zavřete oči a jen se soustřeďte na svůj dech. Pozorujte každý výdech a nádech.
- Je přirozené, že vaši soustředěnost budou ovlivňovat myšlenky. Nechte je proudit. Dejte jim vědět, že o nich víte, ale nezabývejte se jimi více. Pokud náhodou k nějaké sklouznete, snažte se ji nenásilnou formou opustit.
- Pozorujte své tělo z pohledu jemných tělesných pocitů. Vnímejte každé brnění a nechte ho tělem lehce projít.
- Stejně jako pozorujete myšlenky, vnímejte i emoce. Pocit štěstí, či smutku pojmenujte. Tím jim dáte najevo, že víte, že jsou s vámi, ale že teď není jejich čas a s plynulým nádechem a výdechem je opusťte.
- Zkuste v meditaci zůstat, co nejdéle to půjde. Nesnažte se však zvyšovat její délku násilně. Vždy je na prvním místě vaše pohodlí.
Transcendentální meditace
Jak jsme již výše psali, transcendentální meditace je skvělým způsobem, jak se zbavit deprese a úzkosti. Nyní vám představíme, jak se tato meditace praktikuje.
- Vyberte si ideální místo a čas, kdy nebudete rušeny a kdy budete mít prostor pro hlubokou meditaci.
- Sedněte si do pohodlné pozice s rovnými zády. Pokud je to nutné, opřete se o zeď, nebo si sedněte na polštář.
- Zavřete oči a pomalu své myšlenky přesouvejte na mantru (= meditační recitace, nebo zpěv založené na zvukové vibraci). Mantru opakujte několikrát za s sebou, například „Ohm“.
- Místo vlastní interpretace mantry můžete využít i zvukové nahrávky, které jsou vhodné pro delší meditaci. Během meditace s poslechem mantry jen sledujte zvukovou linii, jak klesá, jak měkne apod.
- Povolte vlastním myšlenkám, aby s mantrou jak přicházely, tak i odcházely.
- Jakmile dozní mantra, ať už vaše, či z poslechu, pomalu svou mysl přenášejte zpět. Až vám to bude příjemné, otevřete oči.
Dobrá meditace dokáže s lidskou psychikou zázraky. Netvrdí to jen duchovní učenci, ale i mnoho vědeckých poznatků. Zařaďte do svého dne jemnou transcendentální meditaci i vy.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos