Začíná vylézat slunce: jsou jeho paprsky skutečně tak škodlivé?
Pokožka potřebuje sluneční světlo k produkci vitamínu D. Ten je nezbytný pro fungování těla, ale nic se nemá přehánět. Nadměrné slunění může mít opačný efekt a naopak škodit vznikem rakoviny kůže.
Před sluncem je nezbytné se chránit. Vybírejte si opalovací krémy se zinkem a titanem. Kdo inklinuje více k přírodě, dají se koupit i přírodní krémy s SPF 30 a obsahem kokosového nebo mrkvového oleje či bambuckého másla.
Proč tělo prahne po slunečním světlu?
Organismus vyžaduje vitamín D k tomu, aby udržoval zdravé kosti, srdce, mozek a prostatu. Sluneční světlo je hlavním zdrojem slunečního záření. A vitamín D není přítomen ve většině potravin, které jíme. Když ano, tak jen v nepatrném množství.
Vitamín D absorbovaný z potravy není příliš užitečný, pokud není metabolizován tělem. Tento metabolismus produkuje kalcitriol – aktivní formu vitamínu D, kterou využíváme k absorpci vápníku.
Vystavení slunečnímu světlu je však nejjednodušší způsob, jak si pokožka vyprodukuje vitamín D prakticky sama. Když se slunci straníte, můžete být ohroženi nedostatkem vitamínu D.
Kolik slunečního světla by mělo být pro organismus přínosem?
Obecně platí, že čím tmavší vlastníte pokožku, tím lépe zvládne UV záření. Až do 70 let věku se doporučuje přijímat 600 mezinárodních jednotek vitamínu D denně. K tomu, aby vaše pokožka vyráběla vitamín D, je podmínkou sluneční světlo. Kdo má světlou pleť, pobyt na slunci by měl zkrátit na dobu pár minut, cca od 5-8 minut denně. Tmavší pokožce nevadí ani 20 minut, ale je to velice individuální.
Jaký je nejlepší čas na sluneční expozici?
Chcete-li vstřebat sluneční světlo, je rozhodující vědět, kdy se slunit. Je zajímavé, že zatímco většina odborníků doporučuje, abyste se nevystavovali slunci kolem 11:00 – 16:00 hod., nedávné studie naznačují, že nejlepší čas vyjít na slunce, je ve skutečnosti v tomto rozmezí. Slunce má sice větší intenzitu, ale o to více se tvoří vitamínu D.
Ovšem obecně platí tvrzení, že i 15 minut na slunci bez ochranného prostředku, škodlivé být může. Ano, i z toho důvodu si kupte opalovací krém. Použitím opalovacího krému snížíte výskyt rakoviny kůže téměř o 40 %.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos