PrevenceZdraví

Zdravotní benefity, které vám přináší listy pampelišek

V předchozím článku jsme se zaměřili na to, jaké zdravotní benefity pro vás podle studií skrývá pampeliškový kořen. Dnes si posvítíme na listy pampelišek, které mají sice jemně hořkou chuť, ale i ta je zárukou skrytého zdraví. Počkejte si na jaro a natrhejte si čerstvé listy pampelišek, budou se vám určitě hodit. 

Podporuje zdraví očí

Pampeliškové listy jsou plné života, zeleně a vitamínu A. Pokud si dopřejete jeden šálek pampeliškových listů, dopřejete si 112 procent denní dávky požadované pro vitamín A. Vitamín A je důležitý pro zdraví očí. Nedostatek vitamínu A ve vaší stravě může vést k mnoha problémům a je základem zhoršení zraku ve stáří. Studie v Journal of the American Medical Association, zahrnující 5 836 starších dospělých, ukázala, že vyšší příjem vitaminu A souvisí s výrazně nižším rizikem vzniku makulární degenerace související s věkem.  Jde oční chorobu, která způsobuje ztrátu zraku. Zahrnutím listů pampelišky a dalších druhů čerstvého ovoce a zeleniny bohatých na vitamín A do vaší stravy, pomůže udržet oči zdravé a podporuje lepší zrak.

Zbaví vás zadržované vody

Pokud se snažíte bojovat s nadváhou a snížit množství zadržované vody ve vašem těle, pomoci vám může pampeliška. Je totiž přírodním diuretikem a podporuje odvádění kyseliny močové z těla. Studie z oddělení pro rostlinolékařství na Institutu Tai Sophia v Marylandu ukázala, že konzumace výtažku z pampeliškových listů zvyšuje frekvenci močení. Kromě toho, že pomáhají zvyšovat odvod vody z těla, diuretické vlastnosti mohou také pomoci odstranit toxiny z jater efektivněji a zabránit infekcím močových cest.

Pomůže při hubnutí

Listy pampelišek mají extrémně nízký obsah kalorií s pouhými 25 kalorií v každém šálku. Obsahují velké množství vlákniny, která vám pomůže udržet déle pocit plnosti. Dopřejte si několika porcí listů pampelišky ve vaší stravě a snižte tak pocit hladu, což povede ke snížení hmotnosti. Studie také zjistily, že listy pampelišek mohou inhibovat absorpci tuku podobným způsobem jako některé léky užívané ke ztrátě hmotnosti. Fungují na principu blokování aktivity pankreatické lipázy, enzymu, který rozkládá molekuly tuku v těle. Ve studii pampeliškový extrakt snížil aktivitu pankreatické lipázy o neuvěřitelných 86 procent, což vedlo k většímu vylučování tuku. Kombinujte listy pampelišky, pravidelné cvičení a zdravou stravu, abyste bylo vaše hubnutí efektivnější.

Sníží hladinu triglyceridů

Kromě toho, že listy pomáhají ke ztrátě tělesné hmotnosti, inhibice aktivity pankreatické lipázy může také přispět ke snížení hladiny triglyceridů v těle. Triglyceridy jsou typem tuku, který se nachází ve vašem krevním řečišti. Vysoká hladina triglyceridů v krvi je jedním z rizikových faktorů pro srdeční onemocnění. Bylo prokázáno, že listy pampelišky redukují aktivitu pankreatické lipázy, enzymu, který rozkládá triglyceridy na mastné kyseliny. To vede ke zvýšenému vylučování triglyceridů a poklesu hladiny triglyceridů v krvi.

Chrání vaše játra

Stejně jako u kořene pampelišky se ukázalo, že pampeliška má silné vlastnosti chránící vaše játra. Existuje také rostoucí důkaz naznačující, že konzumace vysoce antioxidačních potravin, jako je pampeliška, může pomoci snížit škody způsobené volnými radikály a zabránit onemocnění jater.

Nutriční fakta

Pampeliška je bohatá na mnoho živin, přesto má nízkou hodnotu kalorií. Obsahuje množství vlákniny, stejně jako vitamínu K, vitamínu A a vitamínu C. Jeden šálek nakrájených pampeliškových listů (55 gramů) obsahuje přibližně:

 • 24,7 kalorií
 • 5,1 g uhlohydrátů
 • 1,5 g bílkoviny
 • 0,4 g tuku
 • 1,9 g vlákniny
 • 428 mikrogramů vitaminu K (535 procent DD)
 • 5 588 jednotek vitamínu A (112 procent DD)
 • 19,3 miligramů vitaminu C (32 procent DD)
 • 103 miligramů vápníku (10 procent DD)
 • 1,7 miligramu železa (9 procent DD)
 • 1,9 miligramu vitaminu E (9 procent DD)
 • 0,2 miligramu manganu (9 procent DD)

Pampeliška také obsahuje množství thiaminu, riboflavinu, niacinu, vitaminu B6, folátu, hořčíku, fosforu, draslíku, zinku a mědi.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button