8 potravin, kterým byste se měli vyhnout, máte-li špatnou náladu. Mohou ji prohlubovat
Jsme to, co jíme. To platí nejen v případě našeho vzhledu. Potraviny, které konzumujeme totiž mají velký vliv i na naši psychiku, tedy na naši náladu. Existují totiž potraviny, jejichž vliv na naši náladu je jen pozitivní, ale také potraviny, které mají spíše negativní vliv na naši náladu a špatnou náladu mohou jen prohlubovat. Těm byste se zvláště během podzimu a zimy měli náležitě vyhnout.
Špatná nálada
Během podzimních a zimních měsíců, kdy je počasí spíše zamračené a přicházejí pochmurné dny, nás špatná nálada přepadá častěji. Důvodem je především nedostatek slunečních paprsků a velmi krátké dny, které jsou navíc často plné deště a studeného větru. Dopřávejte si proto během těchto dnů potraviny, které podpoří dobrou náladu.
Potraviny a nálada
Jistě jste to zažili na vlastní kůži. Celý den jste se odbývali jen průmyslově zpracovanými potraviny, rychle jste si uvařili těstoviny a k večeři jste si dopřáli jen pečivo. Navíc jste se celý den cítili jaksi prázdní a bez energie. Jídlo má obrovský vliv na náladu, jelikož ovlivňuje neurotransmitery, které produkuje lidský mozek. Neurotransmitery ovlivňují to, jak se cítíme, jakou máme náladu. Jedná se například o serotonin, dopamin atd. Pokud však nepřijmeme vhodné potraviny, které by se staly „palivem“ pro tyto neurotransmitery, nálada se vám rozhodně nezlepší. Vliv na naši náladu má samozřejmě také hladina cukru v krvi. Pokud konzumujeme potraviny, které mají vysoký obsah přidaných cukrů, nejdříve hladina cukru v krvi rychle stoupá, ale také rychle klesá. To má také zásadní vliv na naši náladu.
8 potravin, kterým se vyhnout
Agávový sirup
Agávový sirup se stal nesmírně populární především u příznivců zdravého stravování, jako náhražka ze klasický bílý cukr. Agávový sirup si však projde složitou výrobou a během výroby se odstraní takřka veškerá přirozeně se vyskytující agávová šťáva v sirupu. Vyrábí se pouze z fruktózy, škodlivější formy cukru. Tak má agávový sirup nejvyšší obsah fruktózy v komerčních sladidlech. Velké množství fruktózy zvyšuje riziko vzniku metabolického syndromu, včetně obezity, vysokého krevního tlaku či inzulínové rezistance, navíc může podporovat špatnou náladu.
Alkohol
Vyhýbat byste se měli také nadměrnější konzumaci alkoholu. Sklenka červeného vína vám horší náladu neprohloubí, ale větší množství alkoholu vám náladu nijak nezlepší. Alkohol snižuje produkci serotoninu, a i když se během pití alkoholu můžete cítit šťastně, po vstřebání už tak dobrou náladu mí jistě nebudete.
Cukry, umělá sladidla
Vyhnout byste se tedy měli nadměrné konzumaci cukrů, ale i umělých sladidel. Po konzumaci sladkého totiž přichází na chvíli příjemný pocit, ale hladina cukru v krvi nadměrně stoupá a poté rychle klesá, což sebou přináší podrážděnost a špatnou náladu. Snažte se proto nadměrné konzumaci cukrů vyhýbat, a to nejlépe celoročně.
Margarín
Jako náhražku za finančně nákladné máslo se dnes často používá margarín. Margaríny jsou však vyrobeny z různých druhů olejů a pro vaše zdraví nejsou příliš přínosné. Obsahují řadu tuků a mají vysoké hladiny omega-6 mastných kyselin.
Káva
Pití kávy se snažte nahradit zdravějšími nápoji, jako je zelený čaj, bylinné čaje či matcha latte. Časté pití kávy má vliv na váš krevní tlak, navíc kofein ovlivňuje funkce neurotransmiterů a nervovou soustavu. Při nedostatku kávy však můžete cítit únavu, pocity úzkosti a nervozitu. Stát se na kávě můžete také snadno závislými.
Zpracované maso
Průmyslově zpracované maso převládající ve vaší stravě nepodporuje zdraví organismu, ani dobrou náladu. Snažte se průmyslově zpracované maso nahrazovat jinými zdroji, popřípadě rostlinnými.
Ovoce a zelenina?
V dnešní době je ideální volbou tzv. bio zelenina a ovoce. Klasické ovoce a zelenina v obchodech mohou obsahovat řadu toxinů, které mají jen negativní vlivy na lidské zdraví. Negativní vliv mají především nejrůznější pesticidy, které se tím dostávají i do vašeho organismu. Často se také může jednat o geneticky modifikované ovoce či zeleninu.
Solené ořechy
Ořechy a semínka jsou skvělým zdrojem živin a vitamínů, ne však ve své solné verzi. Průmyslově zpracované ořechy tímto způsobem totiž obsahují množství soli, kořenících látek a tuků, které nechcete konzumovat. Dopřávejte si proto ořechy v jejich nejčistší podobě.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos