Kdoule patří mezi méně známé plody, které jsou však v našich končinách pěstovány již řadu let. Setkali jste se již někdy s kdoulemi? Ochutnali jste je? Pěstovat kdoule můžete i na své zahradě a dopřejí vám nejen dávku zdraví, ale i dobrého pomocníka, který provoní prádlo. Čas sběru kdoulí totiž právě nastává.
Kdouloň obecná
Kdoule jsou plodem kdouloně obecné (Cydonia oblonga) a pro své plody je kdouloň pěstována velmi zřídka. Často je však kdouloň používána jako okrasný keř, který dosahuje výšky až 8 m. Plody jsou velmi hojně pěstovány například ve Středozemí či střední Asii, kde se dále zpracovávají do formy džemů, marmelád či želé, ale kdoule se také často konzervují. Kdoule se upravují také tepelně a konzumují se například jako dezert, kdy se podávají s máslem a smetanou. Pečou se také se sladkými jablky.
Nutriční hodnoty
Kdoule je skvělým zdrojem vitamínu C a vlákniny. Obsahuje také řadu dalších důležitých živin, včetně mědi, draslíku a železa. Jeden kus ovoce, tedy asi 92 g, obsahuje:
- 52,4 kalorií
- 14,1 g sacharidů
- 0,4 g proteinu
- 0,1 g tuku
- 1,7 g vlákniny
- 13,8 miligramu vitamínu C (23 procent DD)
- 0,1 miligramu mědi (6 procent DD)
- 181 miligramů draslíku (5 procent DD)
- 0,6 miligramu železa (4% DD)
- 7,4 miligramů hořčíku (2% DD)
- 15,6 miligramů fosforu (2% DD)
Kromě výše uvedených živin obsahuje ovoce také malé množství vitamínu A, thiaminu, niacinu, kyseliny pantothenové, vápníku a selenu.
Zdravotní přínosy
Zdroj antioxidantů
Tyto plody jsou dobrým zdrojem antioxidantů, které neutralizují volné radikály a preventivně chrání před mnoha chronickými chorobami. Jedná se především o vitamín C, ale také rutin či kyselinu caffeoylchinovou.
Zdravé trávení
V tradiční medicíně byla semínka kdoulí často používána k léčbě poruch trávení, jakými je zácpa či průjem. Kdoule upracují správné trávení a podporují pravidelnost. Plody jsou totiž bohaté na vlákninu, která udržuje trávicí trakt v dobré kondici.
Proti bakteriím
Několik studií prokázalo, že kdoule blokuje růst škodlivých bakterií v těle. Studie potvrdila, že kdoulová šťáva pomohla inhibovat růst Helicobacter pylori, kmene bakterií, které mohou způsobovat vznik vředů v žaludku. Extrakty ze semen a ovoce však dokáží chránit i před dalšími kmeny bakterií.
Zdraví srdce
Plody podporuje také zdraví srdce. Podílí se na snížení hladiny špatného LDL cholesterolu v krvi.
Příprava
Kdoule jsou plody velmi pevné, navíc syrové ovoce je nepoživatelné. Je potřeba jej uvařit, aby bylo měkčí a získalo jemnou texturu. Ovoce stačí omýt, nakrájet, zbavit ho jádra a semen a povařit například s hřebíčkem a skořicí. Díky tomu vám vznikne chutný kdoulový kompot. Kdoule však můžete také zapékat či z nich připravit chutný koláč nebo crumble. Z kdoulí si můžete připravit i originální křížaly. Kdoule se dají zpracovávat velmi podobně jako jablka či hrušky.
Kdoule však poslouží i jako skvělý osvěžovač vaší skříně. Již naše babičky je pravidelně vkládaly k oblečení. Zde se kdoule postarají o to, aby oblečení stále příjemně vonělo. Kdoule postupem času neplesnivý, ale seschne do hnědé kuličky.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos