JídloReceptyZdraví

Pusťte šeřík do kuchyně! Připravte si šeříkový sirup, kandované květy a ozdobte dezerty originálním způsobem

Šeřík je krásným keřem, který se právě nyní zbarvuje nejčastěji do světle fialové, tmavě fialové a bílé barvy. Nádherné květy šeříku jsou přitom jedlé a využít je můžete i ve vaší kuchyni. Vydejte se na sběr šeříkových květů a připravte si domácí šeříkový sirup, který oceníte během teplejších dnů, kandované květy šeříku či voňavý cukr. Objevte také zdraví, které vám květy šeříku přináší.

Jedlé květy v kuchyni

Šeříkové květy jsou jedlé a používat je můžete na přípravu některých dobrot, ale i jako ozdobný prvek. Jedlými květy totiž můžete zdobit dorty, cupcaky a další nejrůznější dezerty, ale také nápoje. Květy šeříku můžete nechat zmrznout v kostkách ledu, ale přidat jej také do vašeho shaku či smoothie. Připravit si z šeříkových květů můžete také čaj či sirup.

Zdraví ukrytý v šeříku

Šeřík je nesmírně voňavým keříkem, který kvete bíle, fialově, modře, levandulově, růžově či purpurově. Šeřík se v minulosti hojně využíval například při výrobě kosmetiky. Šeřík však příznivě působí i na lidské zdraví. Ulevuje totiž od bolesti hlavy či migrény a má pozitivní vliv na žaludeční nevolnosti. Pomůže i při bolestech v krku i ve chvílích, kdy máte nateklé mandle. Ulevuje také při revma. Má vliv také na metabolismus, který urychluje a podporuje tak hubnutí.

Šeřík se používá také zevně, působí totiž jako antioxidant příznivý pro zdraví kůže, proto je používán i při výrobě kosmetiky. Zpomaluje stárnutí kůže a má protizánětlivé a uklidňující účinky. Zajímavé je, že obsahuje UVA a UVB ochranné látky před slunečním zářením.

Šeříkový sirup

Šeříkový sirup bude mít nejen krásnou barvu, ale také nesmírně zajímavou chuť. Připomínejte si vůni šeříku i přes léto a připravte si osvěžující šeříkový sirup. Potřebovat budete:

  • 10 ks květenství čínského šeříku/4 klasického
  • 1 granátové jablko
  • 250 g třtinového cukru
  • 1/2 lžičky kyseliny citronové
  • voda

Květy odstřihněte a nechte je ležet chvíli ve stínu, aby z nich vylezli všichni obyvatelé. Pusťte se do obírání květů a vložte je do hrnce, květy neproplachujte. Granátové jablko si rozpulte a vymačkejte všechna semínka i šťávu do hrnce, ideální je jablko rozpůlit a tlačit jej směrem dolů do mísy. Semínka i šťávu přidejte ke květům.

Přidejte také kyselinu citronovou, která zabraňuje růstu nežádoucích bakterií, kvasinek a plísní. Funguje jako účinný konzervant. Dolijte směs vodou, aby byly květy ponořené, zakryjte plátýnkem a poklicí a nechte do druhého dne, v chladu a tmě, vylouhovat. Druhý den přes plátýnko směs přeceďte do poslední kapky. Vzniklou směs oslaďte polovinou cukru a pomalu ohřívejte, sirup lehce svařte a podle chuti přidávejte cukr tak, aby byla směs sirupovitá. Poté přelijte do čistých připravených sklenic a uchovávejte v lednici.

Připravujte tak, že smícháte sirup se sodou či studenou vodou, přidejte citrusy a čerstvé bylinky, například voňavou levanduli či meduňku.

Kandované květy

Z jedlých šeříkových květů si můžete vykouzlit i originální ozdobu na sladké dezerty. Kandované květy šeříku přitom chutnají opravdu skvěle a vypadají doslova dokonale. Potřebovat budete:

  • krupicový či moučkový cukr
  • šeříkové květy
  • bílek

Nejdříve si připravte tác, na který budete odkládat hotová kvítka a posypte jej cukrem. V misce prošlehejte bílek tak, aby byl tekutější. Počet bílků se odvíjí od počtu květů, které budete kandovat. Poté na každý kvítek naneste štětečkem bílek, můžete květy v bílku také namáčet a nechat je lehce okapat. Obalte květ v cukru a odlože na tác stopkou směrem nahoru. Takto nechte květy čtyři dny vyschnout, záleží na okolní teplotě.

Cukr s vůní šeříku

Cukr s vůní šeříku bude tím, co vám bude jaro neustále připomínat a dokáže přidat zajímavý rozměr do vašich dezertů. Do čisté a suché nádoby provrstvěte cukr krupici a drobné květy šeříku. Několik dní nechte odpočívat na tmavé a chladném místě a občas řádně protřepejte, aby se cukr promíchal. Poté květy vyberte, cukr nechte proschnout a uzavřete do sklenice. Ideální dobrota do sladkých pokrmů, k přípravě krémů či dezertů.

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/30478819@N08/41803593682

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button