Prevence

Nejčastější nákaza ze sexu: Ani o ní nevíte

Možná vás už nějakou dobu trápí neurčité potíže – něco mezi chřipkou a infekcí močových cest s bolením hlavy, kloubů a kašlem. Říkáte si, že jde o následky zimy? Omyl, důvodem může být sex. Chlamydie jsou v populaci rozšířenější více než syfilis a kapavka!

Přenosnost chlamydií je velmi vysoká, odhaduje se, že je vyšší než u kapavky. V posledních letech počet těchto onemocnění zejména u nás a v západní Evropě strmě stoupá. Nákaza chlamydiovými mikroorganismy  je v současnosti po rakovině a AIDS třetím nejzávažnějším problém světového zdravotnictví.

Chlamydie vylučují jedy

Chlamydie jsou parazité lidských buněk a jsou prakticky všudypřítomní. Za určitých okolností se však zaktivují a zmnoží. Při chronicky přetrvávající infekci je organismus vystaven dlouhodobému vlivu endotoxinů – jedů z chlamydií – na nervovou tkáň.

Infikovat se je mnohonásobně snazší, a tím nebezpečnější než u AIDS. Zákeřnost nákazy je umocněna prvotním latentním (skrytým) stadiem, kdy se onemocnění po dobu i několika let nemusí nijak otevřeně projevit.

Dochází k trvalému zhoršování zejména bolestivých potíží. Často jsou proto chlamydiové nákazyzaměňovány za únavový syndrom, chronické bolesti hlavy, záněty kloubů a podobně.

Těžké následky nákazy

Rozvinuté stadium nákazy má zpočátku obdobné příznaky jako běžná léčitelná bakteriální napadení pohlavních orgánů (mykózy, kapavka, trichomonáza) či virové nákazy (chřipka, zápal plic, borelióza).

Pokud se nemoc neléčí, způsobuje v třetím stadiu nevratné poškození plic, kloubů a srdce aneplodnost. Mezi ženami je až 80 % přenašeček, které však nemají žádné příznaky.

Jak chlamydie poznáte?

Zodpovědně se dá říct, že dost těžko. Prokáže je až speciální vyšetření. Pozornost byste však měli věnovat těmto příznakům

  • Po inkubační době 10-20 dní se objeví pálení  a nažloutlý výtok různé intenzity.
  • V průběhu chlamydiové uretritidy je charakteristický výtok různé intenzity od ranní kapky, zavlhnutí až po silný výtok.

Léčí se antibiotiky nebo chemoterapeutiky se specifickým dávkováním, obvykle zvýšeným. Základním předpokladem úspěšného vyléčení je vyšetření a případná léčba obou (všech) sexuálních partnerů! Pozor: i když člověk nemá žádné potíže,  může být infekční!

Chlamydie se přenášejí i sexuálními hračkami

Mikroorganismy chlamydií napadají zejména pohlavní orgány a plíce, posléze klouby, srdce a mozek. Přenáší se zejména pohlavním stykem, nedostatečnou hygienou a při porodu od nakažené matky. Nakazit se můžete při vaginálním, orálním i análním styku. Nepříjemným zjištěním je fakt, že nákaza se šíří i prostřednictvím sexuálních hraček.

U mužů vyvolává bakterie Chlamydia trachomatis nejrůznější zánětlivá onemocnění pohlavních a močových orgánů. Nejčastěji bývá postižena močová trubice, nadvarle, konečník, spojivka oka.

Pokud se projeví jak v oku, tak v močové trubici a postihne i klouby, nazývá se toto postižení Reiterův syndrom. Až 50 % mužů nemá žádné nebo má pouze velmi nenápadné projevy.

U žen nákaza vede k neplodnosti

Velmi ohroženou skupinou jsou gayové.  Při nechráněném sexuálním styku do konečníku u gayů může být chlamydie původcem proktitidy (zánětu konečníku) nebo dokonce i předstojné žlázy. Inkubační doba je 1-2 týdny.

U žen vyvolává infekce Chlamydia trachomatis zánět čípku, velmi často také zcela bez příznaků. Avšak komplikace neléčené infekce může vést i k závažným gynekologickým zánětům s následným rizikemmimoděložního těhotenství nebo neplodnosti. A častý nebo dlouhodobý zánět bývá často označován také za vstupní bránu pro rakovinu.

Jak se ale chránit?

  • Vyhýbat se náhodným sexuálním partnerům a PŘEDEVŠÍM nechráněnému sexu.
  • Již při minimálním podezřením na infekci vyhledat lékaře a trvat na vyšetření.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button