Mrkev je oblíbenou ingrediencí v našich kuchyních a velmi frekventovanou plodinou, kterou pěstujeme na zahradách. Není nad čerstvě utrženou mrkev s jemně sladkou chutí a křupavostí, o které se vám ani nezdálo. Dopřejte si na jaře mrkvový přísun, který prospěje vašemu zdraví a zajímavě obohatí jídelníček. Mrkev totiž můžete připravovat na slano, ale také na sladko do variant, které vás opravdu překvapí, ale i okouzlí svou chutí.
Mrkev a zdraví
Mrkev není jen skvělou chutnou ingrediencí, ale také posilou pro zdraví lidského organismu. Mrkev má přirozeně sladkou chuť, a proto chutná také dětem. Je skvělým zdrojem antioxidantů, betakarotenu, vitamínů B, C, E, K, lecitinu, vlákniny, ale také vápníku, sodíku, jódu, železa, fosforu atd. Mrkev podporuje snížení cholesterolu v krvi, podporuje zdraví trávicího traktu, posiluje zdraví očí i imunitního systému a snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění.
Mrkvová polévka
Není nic lepšího než mrkvový krém, který budete milovat během zimy, ale také během jara. Lehce nasládlá polévka s příjemnou barvu vás dokonale zahřeje. Na přípravu potřebujete:
- 600 ml zeleninového vývaru
- 4 mrkve
- 1 malá petržel
- 1 brambora
- 1 cibule
- 1/2 stroužky česneku
- 200 ml smetany ke šlehání
- hladkolistou petržel
- olej
- sůl a pepř
V hrnci na rozpáleným oleji osmahněte cibuli. Poté k ní přidejte na kostičky pokrájenou mrkev, bramboru, petržel a orestujte. Poté přidejte nasekaný česnek. Zalijte vývarem a nechte zhruba 15 minut vařit. Přilijte smetanu, až bude zelenina měkká a vše rozmixujte. Dochuťte solí a pepřem a dozdobte pokrájenou petrželovou natí či smetanou.
Čočkový salát s pečenou mrkví
Výborný je čočkový salát s pečenou mrkví, který zajímavě obohatí jídelníček a dodá do něj dávku bílkovin. Připravte si:
- 1 hrnek zelené čočky
- 3 mrkve (různé barvy)
- 1 cibule
- lístky rukoly/špenátu
- ředkvičky
- hladkolistá petrželka
- olivový olej
- citron
- sůl a pepř
- bílý jogurt
- med
Čočkový salát máte za chvíli hotový. Zelenou čočku si uvařte. Zatímco se čočka vaří, na oleji si osmahněte na kostičky pokrájenou cibulku dokřupava a dejte si péct na půlky, popřípadě čtvrtky, pokrájené mrkve, které osolíte, opepříte a pokapete olivovým olejem.
Poté ve velké míse smíchejte okapanou čočku, sůl, pepř, osmaženou cibulku (i s trochou oleje), šťávu z citronu, pokrájené ředkvičky a lístky rukoly či špenátu. Promíchejte. Přidejte také pokrájenou hladkolistou petrželku.
Servírujte salát ozdobený pečenou mrkví a s dipem z bílého jogurtu a medu se špetkou soli.
Mrkvové hranolky
Mrkvové hranolky jsou zajímavou formou přílohy, které potěší především děti. Skvělé je, že jsou mrkvové hranolky o něco výživnější než klasické bramborové. Mrkvové hranolky jsou přitom hotové za chvíli. Stačí pokrájet mrkev na podlouhlé hranolky, přidat můžete i batáty, osolit, opepřit a pokapat olivovým olejem. Mrkvové hranolky můžete jíst samotné, ale i jako přílohu k masu, zeleninovým pokrmům apod.
Mrkvový hummus
Vykouzlete si doma také chutnější obdobu klasického hummusu, který díky mrkvi získá také krásnou barvu a o něco sladší chuť. Připravte si na hummus:
- 1 hrnek cizrny (vařené, z plechovky)
- 1 mrkev
- 1/4 hrnku šťávy z citronu
- 2 lžíce tahini pasty
- 1-3 lžíce olivového oleje
- 200 vody z cizrny (při vaření)
- sůl a pepř
- špetka skořice
- mletý římský kmín
- olivový olej
Mrkev si pokrájejte, promíchejte se skořicí, římským, kmínem a solí a pečte na olivovém oleji doměkka.
Po vychladnutí vložte všechny ingredience do mixéru a míchejte do doby, dokud nebude směs zcela krémová, chcete to výkonný mixér. Vodu či nálev přidávejte postupně podle toho, jak bude směs hustá. Dochuťte solí, pepřem a citronovou šťávou podle chuti.
Mrkvové lívance
Pustit se můžete i do sladkých lívanců z mrkve. Ano, vždyť i mrkvový dort či koláč chutná opravdu skvěle. Oživte váš jídelníček třeba i mrkvovými lívanci. Potřebovat na jejich přípravu budete:
- 1 syrová mrkev
- 1 zralý banán
- 2 lžíce tučného jogurtu
- 2 vejce
- 1/2 lžičky mleté skořice
- 3/4 hrnku mouky
- trocha mléka
- 1 lžička kypřícího prášku do pečiva
Všechny suroviny až na prášek do pečiva rozmixujte. Podle potřeby rozřeďte mlékem. Poté do směsi vmíchejte kypřící prášek. Nechte chvíli odpočinout, cca 30 minut a smažte lívance na mírném plameni. Dozdobte podle chuti smetanou, bílým jogurtem, ovocem a oříšky.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos