Tipy: Jaké potraviny a pokrmy byste si měli dopřávat během zimního období
Letošní zima sice přeci jen více připomíná jaro, přesto je venku pořád nevlídno a dost chladno. Během zimního období byste svou stravu měli upravit s dopřávat si vydatnější pokrmy, které dobře zasytí, ale i zahřejí. Skvělé jsou také pokrmy a potraviny posilující imunitní systém. Co během zimy tedy konzumovat, abyste se cítili dobře a plní síly?
Zahřívání stravou
V průběhu zimního období je důležité váš organismus preventivně zahřívat a udržovat jej v teple. To můžete nejen díky tomu, že si zatopíte v krbu, ale také vnitřně s pomocí stravy. Zahřívat je vhodné především orgány, jako jsou ledviny či močový měchýř. Vhodné jsou proto teplé pokrmy, tedy polévky, kaše, zapékané pokrmy, tzv. jídla z jednoho hrnce, ale také ovocné kompoty. Zahřívat však lze nejen přímo teplem, ale také kořením, které má zahřívací účinky, tedy zázvorem, pepřem, skořicí, chilli, hřebíčkem atd.
Čerstvé a výživné
Nezapomínejte však teplé pokrmy doplnit o zimní saláty, které dodají dávky vitamínů a jsou celkově velmi výživné, dobře také zasytí. Ideální jsou saláty z červené řepy, mrkve, rukoly, křenu, přes zimu jsou ideální také zelené saláty či kvašená zelenina. Z červené řepy, mrkve a další kořenové zeleniny si můžete připravit také teplý typ salátu, který chutná skvěle s kozím sýrem.
Ledviny a močové cesty
Právě o tyto orgány je v zimě nutné náležitě pečovat. Aby byly ledviny i močové cesty zdravými, dopřávejte si potraviny, jako je mák, pohanka, černé fazole, vývary, ryby, kořenovou zeleninu či černý seznam. Prevence je totiž i v těchto případech nesmírně důležitá.
Hydratace
Dbát byste měli nejen na dostatečný příjem teplých pokrmů a čerstvé zeleniny, klíčová je také hydratace. Tekutiny tvoří u dospělého člověka velkou část jeho organismu. Neopomínejte tedy denní příjem tekutin. Hlavní část pitného režimu by samozřejmě měla zastupovat voda, ale přes zimu ji můžete doplnit o různé druhy čajů. Vhodné jsou čaje bylinné (bezový, lipový, kopřivový, heřmánkový apod.), kvalitní ovocné, rooibos či zajímavé směsi, například čaj se zázvor, lékořicí či kakaem.
Obiloviny a luštěniny
Právě na luštěniny v naší stravě často zapomínáme, přitom obsahují velké dávky minerálních látek a tolik zdravé vlákniny. Dopřejte si proto přes zimní období čočkové polévky, kari z červené čočky, fazolové saláty a směsi, cizrnové zeleninové směsi atd. Luštěninami byste přes zimu určitě neměli šetřit. Připravit se z nich dají nejrůznější polévky, zeleninové směsi či saláty. Zkusit můžete přípravu jáhel, pohanky a nezapomeňte do stravy zakomponovat ovesné vločky. Ovesné vločky skvěle zasytí a dodají dostatek energie.
Kaše
Dobrou volbou přes zimní období jsou sladké kaše k snídani. Ty nejenže dobře zasytí a dodají energii až do oběda, ale jsou také bohatým zdrojem minerálních látek, vitamínů, vlákniny a dalších příznivých živin. Kaše si přitom můžete připravovat na desítky způsobů z různých obilovin či pseudoobilovin. Vybírat můžete ingredience do kaše podle toho, jaké zdravotní účinky od ní budete očekávat. Připravit si lze například ovesné kaše, jáhlové, pohankové, čirokové, quinoové či amarantové. Zakoupit se dají i připravené směsi, které stačí zalít vodou či mlékem. Dozdobit je můžete podle chuti ovocem, oříšky, semínky, kousky čokolády či domácí granolou. Fantazii se v tomto směru meze nekladou.
Vitamín C
Klíčovým vitamínem v zimním období je právě vitamín C, který doplňujete skrze stravu. Dopřávejte si proto pravidelně čerstvé ovoce a zeleninu, ale také zelí či kvašenou zeleninu, která je přes zimu opravdu chutná. Dobrým zdrojem vitamínu C jsou samozřejmě citrusové plody, ale také brokolice, červená paprika, kiwi atd. Důležité je, aby byla vaše strava vždy pestrá a bohatá na pokrmy teplé, ale také čerstvé, které obsahují více vitamínů.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos