Vitamín B6 je ve vodě rozpustný vitamín, který má vliv na více než 100 různých pochodů ve vašem těle a měl by být pravidelnou součástí vaší stravy. Tento vitamín je důležitý pro vytvoření aminokyselin, bílkovin a mnoha buněčných funkcí v organismu. Mezi další důležitou funkci vitamínu B6 patří tvorba hemoglobinu a neurotransmiterů, stejně jako regulace krevního cukru. V dnešním článku se dozvíte, jaké potraviny byste si měli dopřávat, abyste nepodceňovali přísun vitamínu B6 do vašeho organismu.
Zdroje vitamínu B6
Tento vitamín lze nalézt ve vyšších koncentracích v těchto následujících 10 potravinách. Přísun vitamínu B6 by měl být 1,3 miligramu denně pro dospělou osobu.
- Krocaní maso: 100 g- 0,7 miligramu (53% DD)
- Hovězí maso: 100 g- 0,5 miligramu (38% DD)
- Pistácie: 1/4 šálu- 0,5 miligramu (38% DD)
- Tuňák: 100 g- 0,4 miligramu (30% DD)
- Fazole vařené: 1 šálek- 0,4 miligramu (30% DD)
- Avokádo: 1 kus- 0,4 miligramu (30% DD)
- Kuřecí prsa: 1/2 prsa: 0,3 miligramu (23% DD)
- Melasa: 2 lžíce- 0,26 miligramu (20% DD)
- Slunečnicová semínka: 1/4 šálku- 0,25 miligramu (19% DD)
- Sezamová semínka: 1/4 šálku- 0,25 miligramů (19% DD)
Pravidelná konzumace
Pravidelná konzumace potravin obsahující vitamin B6 je pro vás zásadní, jelikož hraje důležitou roli v hlavních tělesných funkcích, včetně pohybu, paměti, výdaje energie, průtoku krve apod. Pomáhá tělu udržovat zdravý nervový systém, podílí se na tvorbě hemoglobinu, který přenáší kyslík s pomocí červených krvinek po celém těle, poskytuje energii z potravin, které konzumujete, zlepšuje náladu a vytváří se díky němu protilátky, které posilují imunitní systém.
Podpora mozkových funkcí
Vitamín B6 ovlivňuje funkce mozku, kontroluje hladinu homocysteinu. Hraje také důležitou roli při tvorbě hormonů serotoninu a norepinefrinu, hormonů, které jsou známé jako šťastné hormony, které vám přináší pocity štěstí, dobré nálady a mají vliv na koncentraci. Vědci se domnívají, že některé poruchy chování u dětí, včetně ADHD, jsou způsobeny nízkou hladinou serotoninu, a proto konzumace potravin obsahujících vitamín B6 může mít příznivý účinek na děti s těmito poruchami učení a chování.
Bojuje proti symptomům artritidy
Nízké hladiny vitamínu B6 jsou spojovány se zvýšenými příznaky revmatoidní artritidy, včetně silnější bolesti. Výzkum publikovaný v Evropském časopise klinické výživy zaznamenal protizánětlivé přínosy vitaminu B6 u pacientů s artritidou.
Snižuje symptomy PMS
Při zvýšené konzumaci vitamínu B6 či při pravidelném užívání vitamínu B komplexu můžete zahájit účinnou prevenci či léčbu příznaků PMS. Studie prokázaly, že vitamín B6 pomáhá od bolestivosti prsů, nevolnosti, křečím, únavě, bolesti hlavy a léčí také akné, které se často vytváří před menstruačním cyklem.
Zlepšuje náladu
Vitamin B6 má významný vliv na centrální produkci serotoninových neurotransmiterů v mozku. Jedná se o důležité hormony, které řídí náladu, a jsou potřebné k prevenci deprese, bolesti, únavy a úzkosti. Vitamin B6 je spojen s nárůstem dobré nálady a předchází poruchám nálady.
Vzhledem k tomu, že se vitamin B6 se podílí na tvorbě hormonů v mozku, předpokládá se, že je účinný při léčbě poruch nálady a některých onemocnění mozku, které se mohou vyvinout v důsledku nedostatečných funkcí neurotransmiteru. Výzkum naznačuje, že pacienti užívající doplňky vitaminu B6 mohou pomoci zvýšit jejich náladu, zažít méně bolesti a vyhnout se nedostatku energie a koncentrace.
Udržuje zdravý krevní oběh
Bez dostatečného množství vitamínu B6 se v těle zvyšují hladiny homocysteinu a poškozuje se obložení krevních cév, což může vést k nebezpečí infarktu či mrtvice. Studie prokázaly, že vitamín B6 hraje roli při řízení krevního tlaku a hladiny cholesterolu, což jsou další dva důležité faktory pro prevenci srdečních onemocnění.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos