Tušíte, co je to granola? Připravte si zdravou snídani s námi
Slyšeli jste již někdy o granole? Granolou označujeme křupavé zapečené müsli, které by nemělo obsahovat nezdravý cukr. Přesto se do granoly přidává med nebo rostlinné sirupy. Seznamte se dnes spolu s námi s granolou, s tím, jaké zdravotní výhody skrývá, jaké druhy známe a jak si ji můžete snadno připravit.
Zdravá snídaně
Zdravá a vydatná snídaně je pro každého člověka nepostradatelnou a odstartovává váš den. Je první dávkou energie, kterou vaše tělo náležitě ocení, a to zvláště v zimě. Granola je skvělou variantou zdravé snídaně. Jsou to vlastně zapečené vločky, které získávají na křupavosti, k nim se přidávají různé zdravé ingredience, jako jsou například semínka, ořechy, sušené ovoce, apod. Granolu můžete zakoupit v obchodech již připravenou, také v bio kvalitě, nebo si ji jednoduše připravit doma. Granola může být připravena z vloček ovesných, pšeničných, žitných, také bezlepkových.
Zdravotní výhody granoly
Granola je skvělou volbou pro vaši snídani i pro vydatnější odpolední svačiny. Granola se jednoduše skladuje a přenáší, můžete si ji tedy připravit do skleničky do práce. Granola obsahuje samé zdravé přísady. Energeticky vydatné obilné (i neobilné) vločky, které vašemu tělu dodají energii na celé dopoledne, sušené ovoce, které zasytí a zastoupí potřebu cukru, navíc obsahuje velký podíl vlákniny a ořechy, které byste si měli dopřát každý den. Granola je opravdu skvělou volbou pro každého. Udržuje vaše tělo v kondici, plné energie a preventivně působí proti onemocněním kardiovaskulárním a vašeho trávicího traktu. Vyzkoušejte si připravit domácí granolu.
Výhody doma připravené granoly
Raději než kupovanou verzi granoly, zvolte tu domácí, vyhnete se kupě rafinovaného cukru a množství tuku, který se do průmyslově vyráběnýného müsli a granol také přidává. Do domácí granoly si můžete přidat med, sirupy či sladidla naprosto vynechat, jelikož sušené ovoce granolu také osladí. Rozdíl mezi müsli a granolou je jasný. Müsli obsahuje směs vloček, ořechů, čokolády, ovoce, apod, granola také, ale je pečená a tedy i dokonale křupavá.
Jak si připravit domácí granolu?
- Popravdě záleží především na vaší chuti a tom, kolik granoly si chcete připravit. Základem jsou vždy vločky, ať už ovesné, žitné či pšeničné, špaldové či bezlepkové pohankové.
- Další důležitou složkou jsou semínka a ořechy. Ze semínek můžete použít slunečnicová, lněná či chia semínka. Z ořechů to jsou kešu, lískové oříšky, plátky mandlí, kokosové plátky či nasekané vlašáky.
- Ze sušeného ovoce určitě sáhněte po brusinkách, rozinkách, nasekaných meruňkách, apod.
- Dále by v granole neměl chybět med nebo přírodní sirupy, jako je agávový, rýžový, datlový či javorový. Důležitou složkou je také kokosový olej.
- Pro zvýraznění vánoční nálady můžete přidat skořici či kakao. Přidat můžete také šťávu z pomeranče, rozmixovaný banán či nastrouhaná jablka. A granolu dozdobit čerstvým ovocem.
Recept na kokosovou granolu:
- 3 hrnky ovesných vloček
- 1/2 hrnku slunečnicových semínek
- hrst kešu
- 1/2 hrnku kokosového cukru, lze nahradit medem či sirupy
- 1/2 hrnku strouhaného kokosu či plátků kokosu
- 1/2 hrnku kokosového oleje (rozpuštěného)
- 1 lžička mleté skořice
Nejdříve si předehřejte troubu na přibližně 180 stupňů. Do mísy si připravte ovesné vločky, semínka, kešu ořechy, které trochu nasekáte, strouhaný kokos a skořici. Promíchejte a přidejte rozpuštěný kokosový olej a také kokosový cukr. Vše nyní míchejte, aby se vločky tukem a cukrem obalily. Vložte směs na plech s pečícím papírem a pečte v troubě přibližně 15 minut. Následně promíchejte a pečte dalších 10 minut, až do zhnědnutí. Granolu však stále kontrolujte, aby se vám nepřipálila. Hodně záleží na vaší troubě.
Poté nechte granolu zchladnout a uschovejte ji ve sklenicích s víčkem. Vypadá nádherně a chutná dokonale, s mlékem i s jogurtem nebo jen tak samotná. Pokud sklenici dozdobíte mašlí či věnováním, máte úžasný vánoční dárek.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos