Prevence

10 důvodů, proč je spánek nejdůležitější částí vašeho života

Přestože spánek je naprosto nezbytný, mnoho lidí k němu nemá právě nejlepší vztah. Není zase tak neobvyklé slyšet výroky typu: „Vyspím se, až umřu.“ Tento přístup vám možná pomůže dokončit některé úkoly o pár dní dříve, ale svému tělu určitě neprokážete laskavost. Existuje řada vědecky prokázaných důvodů, proč potřebujeme dostatečné množství spánku, a ignorování této potřeby může vést k vážným následkům.

Spánek napomáhá prevenci diabetu a onemocnění srdce

Každý má se spánkem čas od času problémy, ale pokud trpíte jeho chronickým nedostatkem, vaše riziko vzniku srdečních chorob a cukrovky druhého typu je výrazně vyšší. S ohledem na tuto skutečnost by měli jedinci, kteří trpí nespavostí, spánkovou apnoe nebo jinou komplikací, uvažovat o návštěvě odborníka. Důležité je také poznamenat, že pomoci vám může pravidelné cvičení.

Dobrý pocit

Všichni známe ten krásný pocit po probuzení po dobrém spánku. Naše mysl je jasnější, tělo necítí tolik bolesti a jsme fyzicky i emocionálně dobře vybaveni na celý zbytek dne. Bohužel dostat se do tohoto úžasného rozpoložení je pro mnoho lidí téměř nemožné. Jestliže tedy máte problémy s usínáním či kvalitou spánku, je dobré vyzkoušet vědecky osvědčené metody, které by vám mohly pomoci.

Například je doporučováno ochlazení tváře a snížení teploty v ložnici. Také se vyzkoušejte místo zavřených očí koukat na strop, neboť se ukázalo, že ti, kteří toto dělají, zpravidla rychleji usnou.

Regulace hmotnosti

Všimli jste si někdy, že jestliže jste nevyspalí, máte i větší chuť k jídlu? Výzkumníci z Hendrix College studovali tento jev u vysokoškoláků a prokázalo se, že nedostatek spánku vede ke zvýšení denní spotřeby jídla přibližně o 300 kalorií. Stává se to proto, že k tomu, aby mohl mozek správně fungovat, potřebuje dostatek spánku. A pokud jej nedostane, spálí organismus glukózu, sacharidy a jiná paliva rychleji než obvykle, aby udržel vaše tělo v pohotovosti. Pokud tedy chcete zhubnout, osm hodin spánku by mělo být součástí vaší každodenní rutiny.

Zvýšení produktivity

Studie NASA zjistily, že jestliže budete mezi 13 až 16 hodinou spát alespoň 26 minut, zvýší se vaše produktivita až o 34 %. Když vezmete v potaz dopad, který to může mít na vaši práci i ostatní úkoly, je jasné, proč bychom si každý den měli dopřát odpolední siestu. Možná váš zaměstnavatel nebude stejného názoru, ale zvažte možnost využít část své polední pauzy k tomu, abyste si zdřímli.

Podpora imunity

Váš imunitní systém nepřetržitě pracuje a snaží se vás ochránit před všemi možnými nemocemi. Vysokou mírou jej podpoříte tím, že se denně dopřejete alespoň 7 hodin spánku. Jedna studie dokonce zjistila, že nedostatek spánku po očkování může snížit účinky vakcíny až o 50 %.

Posílení kognitivních schopností

Jestliže vás zítra čeká velký test nebo prezentace, absolutně nejlepší věc, kterou pro sebe můžete udělat, je pořádně se vyspat. Výzkumníci zjistili, že mezi spánkem a kognitivním výkonem existuje velmi silná vazba. Když se dostatečně nevyspíte, váš mozek bude trpět sníženým průtokem krve. Výsledkem bude, že se úroveň vašich kognitivních schopností, pozornost k detailům, schopnost pamatovat si i vzpomínat, schopnost rozhodování i emoční inteligence, se bude prudce snižovat.

Mladistvý vzhled

Asi jste už zažili, že když se probudíte po špatné noci, vypadáte starší a unavenější. Není to náhoda. Při spánku uvolňuje naše tělo určité hormony, které jsou nezbytné pro zdraví pokožky a celkovou pohodu. A právě nedostatek spánku může produkci těchto hormonů snížit či úplně zastavit. Pokud tedy chcete vypadat co nejlépe, spánek je jedním z nejjednodušších způsobů, jak toho dosáhnout.

Lepší nálada

Snad jednou z nejdůležitějších funkcí spánku je pomoc k udržení stabilní nálady. Ti, kdo trpí chronickou nespavostí, mají často vyšší úroveň deprese, úzkosti a stresu. Dokonce i jediná noc bez dostatečného spánku může mít negativní dopad na vaši náladu a schopnost řešit stresové situace.

Nedostatek spánku – vyšší touha po sladkém

Kromě toho, že jste při únavě hladovější, máte také větší chuť na sladkosti a sacharidy. Vysoká spotřeba těchto potravin může následně vést k diabetu 2. typu.

Libido

Jestliže máte pocit, že vaše libido poslední dobou ubývá, je dobré se zaměřit na to, zda dostatečně spíte. Při nedostatku odpočinku se snižuje hladina testosteronu v krvi a tedy i nižší zájem o sexuální aktivity. Šokující je fakt, že podle vědců každá ztracená hodina spánku způsobuje pokles libida o 14 %!

Jak je vidět, spánek je opravdu jednou z nejdůležitějších částí vašeho života, proto ho nezanedbávejte a vaše tělo se vám odvděčí.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button