Zdraví

Průjem

Průjem Léčba průjmu Dieta při průjmu Průjem u dětí Průjem u zvířat Průjem v těhotenství

Jako průjem (latinsky diarrhoea nebo diarea) je označován stav, při němž člověk vylučuje více než třikrát denně nezvykle řídkou stolici. Jedná se o velmi nepříjemnou poruchu zažívání, která může být způsobena mnoha různými příčinami a v případě delšího trvání také ohrozit člověka na životě.

Silný, dlouho trvající vodnatý průjem vede totiž k tomu, že se z organismu ztrácí příliš mnoho vody a minerálů, což může rozvrátit přirozenou rovnováhu uvnitř lidského těla neboli homeostázu a vést až ke smrti. Dále omezuje dostatečné přijímání živin, takže pacientovi postiženému silným průjmem hrozí podvýživa.

Průběh a příčiny onemocnění

Průjem nepředstavuje samostatné onemocnění, ale je vždy příznakem nějaké komplexnější poruchy či onemocnění. V základě jej lze rozdělit dle průběhu na:

  • akutní průjem – rychlý nástup, krátké trvání, většinou v důsledku nějaké akutní infekce (střevní chřipka, salmonelóza atp.)
  • chronický průjem – dlouhotrvající, opakovaně se vracející, způsobený nejčastěji nějakou vrozenou poruchou

Co se týče vlastního průběhu této poruchy zažívání, tak kromě časté stolice řídkého charakteru bývají mezi nejčastějšími příznaky průjmu také křeče v břiše, často i nevolnost či zvracenícelková únava a zvýšená teplota. Delší průjmy jsou provázeny také výraznějším úbytkem na váze.

Příčiny

Vznik průjmu, obzvláště chronického, může být následkem nějaké vrozené poruchy trávicího systému, přecitlivělosti na nějakou složku v potravinách, rakovinového nádoru a tak podobně. Proto je v případě, že průjem trvá delší dobu a jeho průběh se nijak nelepší, nutné vždy navštívit lékaře kvůli určení správné diagnózy. Včasný lékařský zásah vám může zachránit život!

Akutní formu průjmů pak u člověka vyvolávají také nejrůznější paraziti, bakterie a viry, někdy i léky, jiné dráždivé látky a tak podobně. Podle toho, co konkrétně je spouštěčem, lze průjmy dělit dále na průjem:

  • infekční (tyfus, salmonelóza, cholera, úplavice atd.)
  • postantibiotický (reakce na užívání antibiotik)
  • navozený medikamenty (např. projímadla)
  • intoxikační (otrava rtutí, arsenem)
  • z hormonálních příčin (Addisonova choroba)

Ať už je příčina vzniku průjmu jakákoliv, je nutné bez otálení navštívit lékaře, pokud je průjem doprovázen vysokými horečkami, krvácením z konečníku nebo trvá déle jak týden! U malých dětí zase může dojít velice rychle k dehydrataci, která je ohrozí na životě!

V případě, že potíže nejsou nijak zvlášť závažné, postačí upravit stravu nemocného a ponechat ho v domácím léčení. Průjem totiž může často představovat také jistou formu očistné – sebe léčivé reakce organismu.

Dlouhodobý průjem

Na rozdíl od akutních průjmových onemocnění, která mají sice rychlý nástup, ale také rychle odezní, způsobují časté průjmy v důsledku nějakého vrozeného či získaného onemocnění mnohem větší a pro život člověka také závažnější problémy. Chronický dlouhodobý průjem může být příznakem například:

  • ulcerózní kolitidy – ne zcela objasněné zánětlivé onemocnění s vředy ve sliznici tlustého střeva a konečníku
  • crohnovy choroby – neobjasněné zánětlivé onemocnění provázené průjmy, které jsou střídány obdobími bez potíží
  • celiakie – dědičné zánětlivé onemocnění tenkého střeva, nesnášenlivost lepku ve stravě
  • kolorektálního karcinomu – nádor v těle produkuje látky vyvolávající průjem
  • onemocnění jater nebo žlučníku – může vyvolat specificky zbarvený, žlutý nebo zelený průjem (toto zabarvení je však někdy způsobeno i některými druhy potravin)
  • dráždivého tračníku – porucha v autonomním nervovém systému řídícím činnost střeva způsobující časté řídké vodnaté průjmy
  • cukrovky – v důsledku postižení autonomních nervů při diabetické autonomní neuropatii

Literatura

  • Petr Pazdiora, Jana Táborská: Průjmová onemocnění vyvolaná rotaviry, Praha 2004
  • Karel Lukáš: Průjem – diagnóza a léčba v praxi, Praha 2002
  • Karel Lukáš: Idiopatické střevní záněty, Praha 1997

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. Dobrý den, syn měl před dvěma měsíci silný průjem více jak týden. Běhal po půl hodinách i častěji přes den i noc, nakonec mu diagnostikovali campilobaktera, přeléčili, ale nyní se průjem vrátil zpátky. Není to jak před tím jde několikrát za den (cca 5-10x), ovšem trvá to už týden. Mám strach a nevím co s tím. Prosím poraďte.

  2. …prosím pomuže někdo , mam vodnatý prujem od čtvrtka,vzala jsem si ž.uhlí teď ercefuryl nepomáhá to ,nestihám dojít v noci na wc

  3. Mám řídký průjem už přes týden,asi infekční,byla jsem na letním fewstivalu a nic moc hygiena,brala jsem týden smektu,endiaron a laktobacily,dva dnz normální stolice a ted vše opět nanovo,může to být něco vážného? děkuji.Odpově

  4. Dobrý den,chci se Vás zeptat a hlavně Vás velmi moc prosím o radu přítel měl před rokem kolnoskopii,ale nemohl jidokončit,poněvadž to vúbec nezvládl a poslední dobou má pořád prújem at s ní cokoliv a nelze to zastavit,poněvadž bere lék WARFARIN na srdíčko a ted měl silné křeče v břichu a tak múžete mně prosim Vás poradit jak ten prújem má zastavit.Předem Vám mnohokrát děkuji o radu

  5. Dobrý den mam problem pří kazdem jidle co snim i piti musim hned na wc uz to mam několik tydnu uz se bojim i jist nevim co delat

  6. Dobrý den.Mám třetí den vodnatý průjem.Beru endiaron,ten moc nepomohl a ted černé uhlí a běhám pořád.Piji černý čaj a jim suché rohlíky a piškoty.Jsem diabetička.Prosím o radu.Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button