Hubnutí

Takto skoncujete s přejídáním jednou provždy – je to jednodušší, než si myslíte

Při řešení každého problému je dobré začít od jeho příčin. U přejídání jich může být celá řada – prvním krokem k úspěšnému řešení tohoto problému je odhalit právě tu vaši příčinu, tedy to, co vás k přejídání pudí a s čím musíte zatočit ze všeho nejdřív.

Často je přejídání způsobeno nesprávným životním stylem. Pokud máte ve zvyku dát si každý večer něco sladkého, uděláte to i tehdy, když vlastně chuť nemáte a jste ještě plní po večeři. Pokud jste také naučení, že ke každému jídlu ještě patří dezert, spořádáte ho, i když vlastně nebudete mít hlad ani chuť.

Podobně to funguje i s dostupností jídla – udržujete-li si doma vždy dostatečnou zásobu sušenek či chipsů, pravděpodobně se vám nepodaří těmto lákadlům odolat. Ideálním řešením je tedy vyhýbat se v obchodem sekcím s nezdravými potravinami obloukem. Víte-li, že se přejídáte hlavně v noci, nekupujte nic, co by vás mohlo zlákat, a naplňte si ledničku potravinami, které udrží váš apetit na uzdě.

Častým problémem také je, že jíme jídlo, které nás ve skutečnosti dělá ještě hladovějšími. Některé látky, jako například umělá sladila, totiž způsobují prudké výkyvy hladiny krevního cukru a ve výsledku máte ještě větší hlad než předtím. Zaměřte se tedy na složení potravin a vybírejte takové, které obsahují co nejméně přidaných látek a ideálně žádná umělá sladidla.

Běžnou příčinou přejídání je i stres a nepravidelná strava. Příliš vám neprospěje ani když u jídla sledujete televizi nebo čtete knihu. Nevěnujete tak totiž dostatek pozornosti jídlu a tělo pak daleko později vyšle signál, že má dost.

Jak tedy s těmito zlozvyky skoncovat a přestat se konečně přejídat?

  1. Jezte potraviny bohaté na živiny

Mezi ně patří třeba kapusta, losos, bobuloviny, rajčata, houby, nebo fazole. Tyto potraviny jsou plné vitamínů, minerálů a vlákniny a dodají vašemu tělu nejen všechno, co potřebuje, ale na dlouho vás také zasytí.

  1. Jezte více tuků

Zdá se vám to trochu přitažené za vlasy? Ale pozor – máme na mysli zdravé tuky! Mezi ně patří avokádo, ořechy, kvalitní mléčné výrobky nebo olivový olej. Nedostatek tuků v těle totiž tělo vyhodnocuje jako velké nebezpečí – mozek pak vysílá varovné signály, které vás pudí k vyšší konzumaci tučných produktů – a není žádným překvapením, že pak sáhnete spíše po těch nezdravých.

  1. Zvolněte a nestresujte se

Rada nad zlato, že? Kdo by nechtěl být více v klidu… Jenže jak to udělat? Každý sám nejlépe odhalí, co na něj funguje, ale obecně lze doporučit meditaci, jógu, cvičení nebo třeba poslech hudby či čtení knihy. Lidé mají tendenci kompenzovat stres jídlem. Vyhnete-li se nepřiměřené psychické zátěži, nebudete muset přejídání řešit.

  1. Potlačte svůj apetit – ale přírodní cestou!

Existuje celá řada potravin, které přirozeně potlačují chuť k jídlu. Mezi ně patří chia semínka, luštěniny, ostré koření nebo i grapefruit. Zapomeňte na umělé preparáty a pomozte si přírodními prostředky, díky kterým nebude vaše touha po nezdravých jídlech tak silná.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button